Thomas Lagerlöf menade att Djurgården var klart bättre än Hammarby i derbyförlusten för drygt två veckor sedan.
Det håller inte Stefan Billborn med om.
– Då tror jag att de har problem med sin analys i sådant fall, säger Bajens tränare i en intervju med Fotboll Sthlm.
Snart är det dags för Allsvenskan igen efter ett landslagsuppehåll. För Hammarbys del har man haft två veckor på sig att förbereda sig inför matchen mot Malmö på Tele2 arena på söndag – och Bajens tränare Stefan Billborn är mycket nöjd över insatserna under uppehållet.
– De första två träningspassen, måndag och tisdag, var helt fantastiska fart- och kvalitetsmässigt. Vi hade en ledig helg så vi fokuserade mest på att få upp farten och intensiteten men det har varit helt, helt… alltså det låter som en sliten klyscha, men jag tror nästan att det har varit de bästa träningarna vi har haft på hela året, säger Billborn till Fotboll Sthlm.
Muamer Tankovic har ju varit borta med landslaget, men även Alexander Kacaniklic har saknats. Varför?
– Ja, förra veckan var han borta. Det var för att han har sjukdomsfall i familjen. Då fick han vara ledig. Men han har tränat hela den här veckan.
I övrigt, hur ser skadeläget ut?
– Khalili, Fällman och Johannsson är tillbaka. Det ser skapligt ut, tycker jag. Vi var 19 man i dag på träningen och då har vi ändå alla Frej-killar ute i Frej.
Hur ser det ut med Johan Wiland, kan han spela?
– Det tror jag inte. Jag skulle kunna tänka mig att han möjligtvis skulle kunna sitta på bänken, men jag tror inte ens det. Han får rehaba på helt enkelt.
Blir det enklare för dig att sätta Davor Blazevic i mål efter hans insats i derbyt?
– Jag tänker inte riktigt så. Han är en jättebra målvakt. När han kommer in och står några matcher är han för jävla bra alltså. Jag hade inga dubier om att slänga in honom från start i somras, fast Curci var kvar och vi visste att hans kontrakt skulle gå ut, och jag har fullt förtroende för honom. Det viktigaste av allt är att spelarna har fullt förtroende för honom och det har de haft hela tiden också. Jag förstår din fråga, men nej det skulle jag inte säga.
Precis före landslagsuppehållet vann Hammarby toppderbyt borta mot Djurgården med 2-1 efter en svettig avslutning. När Fotboll Sthlm pratade med Thomas Lagerlöf i måndags tyckte DIF-tränaren att de hade varit det klart bättre laget trots resultatet.
– Jag tror aldrig att Hammarby har haft så lite att säga till om på Tele2 arena, sa Lagerlöf bland annat.
Stefan Billborn håller inte alls med Djurgårdstränaren när han får höra Lagerlöfs slutsater.
– Då tror jag att de (Kim Bergstrand och Thomas Lagerlöf) har problem med sin analys i sådant fall. Jag tycker att första halvlek är en ganska jämn historia där de är lite bättre än oss i början. Däremot är de duktiga på att låsa ner oss, men de skapar egentligen ingenting själva alls. Förutom de gångerna då vi egentligen slår bollen på dem. Sedan har vi bara två chanser: Tankovics och Rodics lägen. Jag tycker att det är en ganska låst halvlek som är jämn. Det är möjligt att Djurgården är lite bättre än oss, säger Billborn och fortsätter:
– Men sedan har vi andra halvlek där vi egentligen börjar halvleken från avspark och sätter ner bollen och trycker på. Och vi är klart bättre än dem första kvarten, skulle jag säga. Jag har otroligt svårt att se någonting annat där och när vi gör 1-0 så känns det som att de blir chockade. När vi gör 2-0 så känns det som att luften går ur dem helt, de samlas i ring och är liksom knäckta. Sedan så kommer ju utvisningen och då gör de en jättebra forcering, det håller jag med om.
Jag frågade Thomas Lagerlöf just om sista halvtimmen efter utvisningen. Han menar på att Djurgården var överlägsna i duellspelet över hela matchen.
– Jag vet inte… jag tycker det är en tramsig diskussion för det första. De har förlorat matchen och de fick spela 35 minuter med en man mer. Jag tycker den diskussionen är lite larvig. Om de vill göra den analysen så får det stå för dem, jag tycker inte den är så saklig.
Om vi går in på er insats då. Vad sa du till spelarna i paus för att få den utväxlingen därefter?
– Vi tycker att vi inte gjorde en bra första halvlek. Men den var en ganska jämn och chansfattig. Den var säkert spännande när man sitter där som publik och ser det live, men det är ju ingen större fotbollsmatch att titta på i efterhand. Det handlar ofta om mod, om man ska spela hela vägen, och vi vågar inte flytta fram tillräckligt mycket. I början på andra vågar vi flytta upp och då börjar vi vinna bollen högre upp. Jag tror att när man tittar på matchen efteråt finns det statistik på vunna dueller och det kan man ju titta på om man vill. Men jag tror att expected goals sa att de skulle vinna 1,7-0,8 eller liknande. Det var inte så att de skulle ha vunnit med fem bollar. Så att säga att de var överlägsna är bara trams.
På söndag väntar alltså serieledarna Malmö. Därefter åker Hammarby upp till Östersund för att sedan avsluta hemma mot Häcken.
– Vi tar en match i taget, säger Billborn.
– Nu är det Malmö och så får vi rita om kartan efter den matchen. Det finns liksom ingen anledning att tänka på Östersund och Häcken nu. Om vi vinner mot Malmö så har vi bättre förutsättningar för att komma högt upp i tabellen. Men det är fortfarande så att de andra matcherna är lika viktiga för oss att göra ett bra resultat i.
Malmö har ju tidigare sagt att varje match är som en final. Går ni också in med den inställningen?
– Ja, det skulle jag säga. Men så har det ju varit för oss sedan omgång fyra. Det är inget nytt för oss.
Jeppe Andersen och Muamer Tankovic är avstängda för er del. Men hur ser du på att Malmö har spelare som Anders Christiansen och Oscar Lewicki som är osäkra till spel på söndag?
– Jag tror att det är samma sak för dem. Man har dem spelarna som man har. Nu är våra definitiva eftersom de är avstängda. Det är en realitet som man får förhålla sig till. Då tror inte jag att man ska fundera på vilka spelare som är borta för du kan inte göra något åt det. Det är bättre att se möjligheterna och jag ser det som en fantastisk möjlighet för andra spelare som är jättebra. Spelare som är lite fräschare, hungriga och som vill visa upp sig, säger Billborn och fortsätter:
– Det är inga oprövade kort vi kommer spela med i stället. Vi har ju en som har vunnit skytteligan i Allsvenskan (Khalili), en som har spelat i Werder Bremen och AZ Alkmaar (Johannsson) och kanske vår bästa spelare förra året (Junior).
LÄS MER. Lagerlöf om derbyförlusten: ”Vi var överlägsna i spelet ute på plan”