Söderberg om mötet med politikerna: ”Seriöst, ingen populism”

De tre stora 08-klubbarna har träffat idrottsnämnden i Stockholms stad för att prata om konflikten med Polisen.
Fredrik Söderberg, vice vd i AIK, tycker att mötet med politikerna blev lyckat.
– Jag upplevde att det var seriöst intresserade, det var ingen populism, säger Söderberg till Fotboll Sthlm.

[the_ad_group id=”566″]

Igår berättade Fotboll Sthlm om mötet som representanter för AIK, Djurgården och Hammarby skulle ha med idrottsnämnden i Stockholms stad för att prata om villkorstrappa och närliggande frågor. Mötet ägde rum igår och var enligt Fredrik Söderberg ett positivt sådant. I stort sett hela idrottsnämnden, och därmed ett antal olika politiska partier, var närvarade.
– Det var ett bra möte. De vill lära sig med om frågan för att se hur staden kan ta ett större ansvar och vara behjälplig i konflikten, för fotbollen är i grunden positiv för Stockholm. De tog till sig av våra synpunkter och jag uppfattade även att de kommer prata med Polisen för att bilda sig en klar och tydlig bild, säger Fredrik Söderberg.

Att 08-klubbarna är kritiska till Polisens arbete på strategisk nivå runt fotbollen är ingen hemlighet, och det var huvudämnet för mötet.
– För oss handlar det om att aktivt jobba med samverkan för att få bättre arrangemang. Vi pratade också om hur vi kan lyfta fram föreningslivet, klubbarnas samhällsengagemang med mera. Vi behöver politikernas hjälp för att förmedla rätt bild av fotbollen, inte bara den demoniserade bilden som ibland förmedlas.

Enligt Fredrik Söderberg kommer kontakten med idrottsnämnden och de tre stora 08-klubbarna fortsätta via olika forum.