Efter en snöplig fjärdeplats förra säsongen ska nu Hammarby vara längre fram än förra året.
Men Bajens tränare Stefan Billborn är lite osäker på lagets form.
– Nu är det bara att köra. Sen hur bra vi är – det vet jag inte, säger Billborn till Fotboll Sthlm.
Hammarby har rustat tungt inför allsvenska säsongen. Senaste nyförvärvet är anfallaren Vidar Örn Kjartansson och rykten om en försäljning av Nikola Djurdjic tog omedelbart fart. Men serben ser – med en vecka kvar av transferfönstret – ut att stanna. Kan båda anfallarna spela tillsammans? Självklart, menar Stefan Billborn.
– När vi hade Pa (Dibba) förra året så spelade Nikola (Djurdjic) säkert fem, sex matcher bakom honom. Vi ville också ha in en nia för när vi tog in en nia så fick vi konkurrens på bägge positionerna. I stället för att bara ta in en tia, då får vi bara konkurrens på en position. ”Mujo” (Muamer Tankovic) kan också spela på en kant, förra året spelade vi flera matcher med Mujo, Niko och Imad (Khalili) och Pa Dibba längst fram. Så vi får en större dynamik där.
Ända sedan Hammarby sålde Pa Dibba till Shenzhen i Kina har bristen på ett alternativ till Djurdjic varit tydligt. Billborn berättar att man har tittat på en anfallare till under en längre tid.
– Ja, vi ville ha in en nia. Vi hade ju egentligen bara Niko som kunde spela där. Imad kan spela där också, men han är egentligen nog mer skugganfallare. Om man spelar med två så kanske han är mer droppande anfallare. Så att det var intressant för oss att få in en just klassisk nia. Det är ju en riktig centertank.
Det fanns inga tankar på Mujo som anfallare? Han har ju spelat där tidigare i karriären.
– Som en av två där också. Jag tror inte han har spelat som central nia i Holland, då skulle jag bli väldigt förvånad. Men det är en bra fotbollsspelare.
Ytterligare en position som Hammarby sägs ha varit ute efter är central mittfältare. Men Billborn menar att det kanske är för sent för ett nyförvärv nu.
– Just nu kan jag säga så att det har gått så långt att nu blir det bara de spelare som jag har här som är intressanta. Nu har det liksom gått över den här tiden att man kan börja fundera på eventuella nyförvärv, det finns ingen anledning. Nu spelar vi med de vi har och så får vi se.
Känner ni er redo inför premiären?
– Man skulle alltid vilja ha fyra veckor till. Men det har man ju inte och då är det bara att acceptera läget på nåt sätt. Det gör man ju när det är två, tre veckor kvar. Nu är det bara att köra. Sen hur bra vi är, det vet jag inte. Det får vi se.