Utredningen om ordningsvakternas batongslag mot Celtic-supportrarna är nedlagd.
Samma sak gäller anmälningarna mot bengalkastaren och personen som ska ha slagit en ordningsvakt.
– Det blir väldigt svårt att lagföra som det ser ut i dag, säger förundersökningsledaren Tomas Ivering till Fotboll Sthlm.
Efter matchen mellan AIK och Celtic i playoff till Europa League gjordes flera polisanmälningar relaterade till händelser på bortasektionen. Polisen gjorde en anmälan mot personen som kastade in en utbrunnen bengal på innerplan mot en AIK-anställd. Man anmälde också det slag som en ordningsvakt ska ha fått i ansiktet när han tillsammans med sina kollegor gick upp på läktaren för att försöka gripa bengalkastaren.
Däremot gjorde varken polisen eller arrangören en anmälan mot ordningsvakterna som slog 15 batongslag mot Celtics supportrar. Efter Fotboll Sthlms granskning av händelsen polisanmälde istället en privatperson ordningsvakterna. Den utredningen är nu nedlagd då förundersökningsledaren Tomas Ivering anser att ordningsvakterna utfört sig jobb som sig bör.
Anmälningarna mot personerna som kastat in en utbrunnen bengal respektive ska ha slagit en ordningsvakt i ansiktet är också avskrivna. Det bekräftar förundersökningsledaren Tomas Ivering för Fotboll Sthlm.
– Om vi hade plockat personen där och då hade vi kunnat ta dem. Men det spelar ingen roll när de lämnar Sveriges gränser. Det är här är ofta bötesbrott och då skrivs ärendet av när personen har lämnat landet, säger Tomas Ivering.
– Det blir väldigt svårt att lagföra som det ser ut i dag. Även om vi har en bengalkastare och vet vem det är kan vi inte plocka honom. Om han håller sig i klacken går ingen polis in.
LÄS MER. Utredningen mot vakterna nedlagd: ”Ingenting som ser brottsligt ut”
Foto: Bildbyrån
(Bilden är tagen vid ett annat tillfälle än det aktuella)