Norska Bajen-kampanjen förvillar: ”Vi försöker vara kreativa i Skeid”

En norsk kvartersklubb försöker locka Hammarbysupportrar till Oslo med hjälp av reklam på Medborgarplatsen.

Vad handlar det om?


[the_ad id=”74947″][the_ad id=”74952″]

Om man promenerar längs Götgatan förbi Medis kommer man mötas av en reklampelare med en välbekant grönvit logga. Men trots att skylten skriker ”Tjena Bajen fans” är det inte Hammarby som står bakom kampanjen.

Istället är det norska Skeid, som spelar i Obosligaen, motsvarande Superettan, som försöker locka bajare till matcher i Oslo. Alla som har säsongskort till Hammarbys matcher går gratis på Skeids kamper, förklarar reklamtexten som lyfter fram att klubbarna har en del gemensamma nämnare.

”Ni är en klubb från en tidigare arbetarstadsdel och vi är en klubb från en tidigare arbetarstadsdel. Vi är äkta Oslo och vi tycker att ni är äkta Stockholm” står det bland annat att läsa.

När Fotboll Sthlm kontaktar Hammarbys vd Richard von Yxkull är han helt ovetande om kampanjen. Bajens försäljningschef Patrik Blomquist blev också tagen på sängen när de första bilderna dök upp i flödet.

– Jag har inte reflekterat över det. Jag har bara sett en bild på twitter, säger han.

Alla hammarbyare med säsongskort får gratis inträde på Skeids matcher.

– Ja, det är ju trevligt.

Har Skeid hört av sig till er?

– Inte till mig.

De använder ju ert varumärke?

– Ja, men de har inte hört av sig till mig.

Vad tycker du om kampanjen?

– Nä, men den andas väl kärlek. Jag har inte så mycket mer att säga.

Mer att säga har Skeids vd Daniel Holmeide Strand som ger bakgrunden till det oväntade draget när Fotboll Sthlm ringer upp.

– Vi försöker alltid vara kreativa i Skeid, säger han.

– Och så har vi en kontakt i Stockholm på firman som jobbar med reklamen.

Och ni har inte kontaktat Hammarby?


– Nej.

Hur tror ni att de reagerar?

– Det är svårt att veta hur de tänker. Jag har sett i sociala medier att Hammarbysupportrarna har tyckt att det var en kul sak. Folk har delat bilder, undrat vad är för ovanligt som pågår. Jag hoppas att alla kan se det som en rolig och oskyldig grej.

Hur kom ni på idén?


– Vi försöker vara kreativa som sagt. Oslo är en internationell stad och vi har ofta groundhoppers och andra internationella besökare på våra matcher. Det är mysigt att få besök från utlandet, och vi ser gärna att Hammarbysupportrar kommer. Bajen är en klubb som vi gillar och som vi känner igen oss i.

På vilket sätt?

– Bajen är en gammal arbetarklassklubb och det är Skeid med, vi är förankrade på östsidan av Oslo. Vi är underdog i vår stad, och Bajen kan man se som en utmanare i sin.

Daniel Holmeide Strand poängterar dock att det också finns en grundläggande skillnad mellan klubbarna.

– Vi är en liten klubb. Vi har en intim stadion som tar emot en bit över tusen personer, vi har haft mellan 800 och 1500 personer på våra matcher i år. Men man kan köpa öl och hamburgare i kiosken och vi har en sjungande supportergrupp.

Så hur ser en bra Skeid-upplevelse ut?

– Då rekommenderar jag att man tar tåget från Stockholm till Oslo. Kvällen innan match dricker man öl med Skeid-supportrar på Magneten pub och på matchdagen tar man trikken (spåvagnen) till stadion.