Svenska cupen-grupperna är till hälften klara.
Sportbladet har gått igenom vilka motståndare de allsvenska lagen får i vårens gruppspel.
Malmö FF slog Lunds BK på torsdagskvällen vilket betyder att den andra cupomgången nu är färdigspelad. De tre stora 08-klubbarna har samtliga tagit sig vidare till gruppspelet som börjar i februari 2019.
Lottningen är än så länge inte gjord, men eftersom de bästa lagen delas in efter ett rankingsystem är grupperna till hälften klara – något som Sportbladet berättade om ikväll. Därmed vet vi vilka de två topprankade lagen är i respektive grupp.
AIK ställs mot Örgryte. Hammarby möter Dalkurd medan de regerande cupmästarna Djurgården har fått den tuffaste motståndaren på pappret: Elfsborg.
Här är grupperna
Grupp 1: AIK och Örgryte.
Grupp 2: IFK Norrköping och AFC Eskilstuna.
Grupp 3: Malmö FF och Falkenberg.
Grupp 4: Hammarby och Dalkurd.
Grupp 5: Häcken och Brommapojkarna.
Grupp 6: Östersund och Sirius.
Grupp 7: Djurgården och Elfsborg.
Grupp 8: Örebro och IFK Göteborg.
Övriga lag som ska lottas in i grupperna är Halmstad, Brage, Degerfors, Öster, Frej, Gais, Jönköping Södra, Norrby, Värnamo, Varberg, Eskilsminne, Nyköping, Karlstad, Assyriska Turabdin, Rosengård, Hässleholms IF. Hur de slutgiltiga grupperna ser ut vet vi den 3 december.
Vinnaren i respektive grupp tar sig vidare till kvartsfinal. För Djurgården gäller det att vinna cupen för att ta en Europaplats. Hammarby har två chanser att ta sig till EL-kval: antingen som cupvinnare eller som allsvensk fyra om AIK, Norrköping eller Malmö vinner cupen. För AIK står ”bara” titeln på spel eftersom laget kvalificerat sig till Champion League-kval genom ligavinsten.