Östra Station hotas av konkurs: ”Vi klarar oss till maj”

Sedan 1935 har Östra Station varit en mötesplats för Djurgårdens supportrar.
På grund av coronakrisen riskerar nu det anrika stället att behöva stänga portarna för gott.
Ägaren Berit Wahlgren tänker dock inte ge upp utan en fajt.

– Jag har sagt att jag tänker inte gå i konkurs, säger hon till Fotboll Sthlm.

Berit Wahlgren började jobba på Östra Station 1957.

2020 skulle bli hennes bästa år. Östra Station skulle fira 85-årsjubileum, barnbarnet skulle gifta sig till sommaren och till hösten skulle hennes älskade Djurgården spela fotboll på Stadion igen. På söndag skulle Berit ha haft 75-årsfest på Tele2 arena och se Djurgården möta (eller ”spöa” som hon själv säger) Hammarby. Istället fick coronautbrottet hennes vardag att vändas upp och ner över en natt. Berit sitter i karantän i Norrtälje samtidigt som Östra Station hotas av konkurs.
– Jag var jätteledsen i fredags och bara grinade. Jag får inte ens vara där när jag behöver vara det som mest. Jag hoppas att jag någon gång ska få träffa dem igen men det känns långt bort just nu.
– Det är oroligt hela tiden och jag orkar inte eftersom jag inte mår riktigt bra. Jag gick från att jobba 80 timmar i veckan och träffa trevliga människor till att sitta isolerad, det är hemskt, säger hon.

Berit är i riskgrupp och har suttit i karantän i sju veckor. På helgerna när restaurangen har stängt åker hon dit för att kolla post, betala räkningar och se över ekonomin. Dagarna spenderar hon genom att åka från sin lägenhet till sin sommarstuga och tillbaka.
– Jag sätter mig i bilen och åker till båda ställena varje dag bara för att känna att jag är påväg någonstans. Dessutom åker jag till min hemläkare en gång i veckan, då har jag i alla fall det att åka till.
– Jag kan inte veta när jag kan komma tillbaka till Östra och träffa folk igen. Jag saknar det verkligen, det är riktigt hemskt.

Omsättningen för Östra Station ligger på runt 20 procent av vad den brukar göra. Restaurangen har nyligen permitterat och Berit berättar att hon inte kan säga upp personal för att många har långa uppsägningstider. Enligt hennes prognoser har restaurangen tillräckligt med pengar för att klara en löneutbetalning till.
– De pengarna som finns i Östra Station räcker till maj iallafall. Man känner oro hela tiden. Jag försöker koppla bort det men det är inte lätt i den här åldern att motivera sig själv. Om jag bara visste att vi får öppna ett visst datum, men det vet man ju inte. Vissa säger ju att det kan dröja ända fram till hösten.
– Det är så svårt. Ibland tänker jag att jag ska gå ut och få smittan och klarar jag mig så klarar jag mig.

Berit Wahlgren och Östra Station har fått stor hjälp av Djurgårdssupportrar. Supportergrupper har samlat ihop över 100 000 kronor i kampanjen Tillsammans för Stockholm som nu används för att köpa matlådor som levereras till sjukvårdspersonal.
– När man hör att de samlat ihop pengar gråter man av glädje istället. Jag är så tacksam, jag vet inte hur jag ska kunna tacka dem. Jag är jätteglad över det här, det är helt sjukt det de har gjort. De skickar till och med hälsningar med pengarna.

Vad betyder Djurgården för dig?
– Jag blir glad varje gång jag ser en djurgårdare. Det är kramar och vi skojar, pratar och har roligt. Jag blir arg och skäller på de värsta falangerna. När de kommer till Östra säger jag att de ska sitta och hålla käften eller gå ut. Det dröjde inte länge förrän det var ömsesidig kärlek. Även de yngre gör som jag säger. Det är jättekul att ha så många vänner och så många söner och döttrar.

Berit har varit djurgårdare sedan barnsben och berättar gärna om sina resor till London eller Berlin och alla gånger hon fått gå emellan Djurgårdssupportrar och polisen. Skämtsamt och med glimten i ögat berättar hon om den nära relationen med klubbens sportchef Bosse Andersson.
– Jag fixade ju honom till Djurgården. Han spelade fotboll med min son när de var små. Bosse har varit en sådan djurgårdare sedan han var liten, det är inte klokt. Han kämpade och sa att han en dag skulle spela i Djurgården. Sen gick idioten till AIK, snacka om att jag skällde ut honom. Han fick så mycket skäll, jag sa till honom att jag hoppades att det gick åt helvete för honom. Senare pratade jag med klubben och efter det kom han ju hit.

Än så länge är det ingen som vet när restaurangbranschen kan komma på fötter igen. Men en sak är säker, Berit Wahlgren kommer göra allt i sin makt för att behålla Östra Station.
– Jag har bara sagt att jag inte tänker gå i konkurs. Jag måste ha Östra kvar, annars kommer någon som köper upp allt för en krona och förstör. Då blir det ingen Djurgårdskrog. Jag hoppas att jag klarar att behålla restaurangen. Det har jag alltid gjort och det kommer jag göra den här gången också.