Mattiasson hyllar Hegland: ”Det är en otroligt duktig spelare”

Bo Hegland fortsätter göra succé i allsvenskan.

Mot Halmstads BK klev norrmannen fram med två mål, och lovordas nu av Christer Mattiasson.

– Han har det här avslappnade sättet att spela, säger tränaren.

Annons

Måndagskvällen blev en bekväm sådan för Djurgården. Det dröjde visserligen en knapp halvtimme innan målnollan spräcktes – men efter det var det inget snack om saken. Strax före paus sköt Bo Hegland in sitt andra mål, innan Kristian Lien ökade på till 3–0.

På bänken fanns inte Jani Honkavaara som var avstängd. I stället fick Christer Mattiasson eget ansvar. Han summer matchen:

– Jag tycker att vi kommer ut med en härlig frejdighet och med mycket fart och mycket tryck. Vi vinner tillbaka bollen högt uppe, vilket gör att Halmstad blir låga. Vi försökte överbelasta en av kanterna för att det skulle bli längre sträckor för dem att springa. Jag tycker att vi gör det på ett väldigt bra sätt många gånger.

Den assisterande tränaren fortsätter:

– I halvtid pratade vi om att få lite fler spelvändningar på dem, men samtidigt inte forcera fram varje anfall, och det tycker jag att vi gör fram till 75:e minuten. Fram till dess har vi jättebra kontroll. Sedan gör vi lite byten och de gör byten och vi spelar lite svårare än vad vi ska göra i det läget. Vi låter Halmstad få några lägen. Så det är sista kvarten som hade kunnat vara lite bättre.

Efter matchen sprang Mattiasson upp på läktaren till Jani Honkavaara.

– Jag sa: Åk hem nu och ta en öl, så kan du få njuta av kvällen. För han får inte komma ner hit till oss. Men jag tackade mer för det vi har gjort under veckans gång, säger ”Kitten” med ett leende.

– Jag påminde honom i fredags att han inte skulle vara med och om vem som skulle leda laget. Han visste ju inte om det. Men det är inget vi har diskuterat mer. Vi är rätt vana med att jag är avstängd, så det är lugnt.

Annars handlade kvällen om Bo Hegland. 22-åringen klev fram med två nya mål och har nu bara Robbie Ure och Isak Bjerkebo framför sig i poängligan. När Mattiasson får frågan om norrmannens utveckling väljer han att hylla mittfältaren.

– Det är som vi alla har sett. Hans produktion i passningar och att hitta rätt ytor. I dag fyllde han boxen två gånger. Det är viktigt att han gör det för då får han också göra målen. Det är en otroligt duktig fotbollsspelare. Han har det här avslappnade sättet att spela och är samtidigt skarp i de avgörande lägena.