Lugnande besked från Östra Station: ”Det är inte akut längre”

Fotboll Sthlm skrev tidigare att Djurgårdshaket Östra Station var nära konkurs.
Men under torsdagen blev företagets balansräkning klar och beskedet var positivt.
– Det är ingen fara längre, det är i alla fall inte akut, säger ägaren Berit Wahlgren till Fotboll Sthlm.

Under torsdagen publicerade Fotboll Sthlm en artikel om att Östra Station hotas av konkurs efter den tuffa våren och sommaren.
– Egentligen är det konkurs som gäller. Vi ska göra en balansräkning för att se om det blir så eller inte. Men i vilket fall som helst så kommer jag få sätta in mer pengar för att öka aktiekapitalet. Det lär inte komma igång så att det kan drivas av sig självt, sa ägaren Berit Wahlgren.
– Det känns fruktansvärt. Det går inte att beskriva. Det går bara inte, folk tycker att det bara är att sälja. Men det värsta är att det inte går, det är ingen som köper nu.

Men under torsdagen blev balansräkningen för företaget klar. Trots att restaurangen gått från två miljoner i omsättning till 300 000 kronor kan Östra Station drivas vidare.
– Jag har pratat med några personer idag och de hade fått klart balansräkningen. Med de pengar jag satt in så ska det inte vara någon fara, det är i alla fall inte akut, säger en gladare Berit Wahlgren.

Hur känns det idag jämfört med i måndags då vi pratade senast?
– Nu orkar jag ta itu med saker och ting. Nu kommer vi att kämpa tillsammans, det känns mycket bättre när jag har fått besked om att jag kan köra ordentligt.

När Fotboll Sthlm publicerade artikeln om konkurshot var det många Djurgårdare som visade sitt stöd för Berit och Östra Station. Vissa ville även starta en insamling för att se till att det anrika Djurgårdshaket kan leva vidare. Berit ser däremot en annan lösning på problemet.
– Jag vill inte att folk samlar in pengar. Hellre att de kommer och äter och dricker hos oss. De har redan samlat in så mycket pengar, och jag är tacksam för allt från 50 till 50 000 kronor.

Trots att coronakrisen har gjort situationen på Östra Station näst intill ohållbar är Berit fast besluten om att hon inte tänker låta den 85 år gamla resturangen försvinna.
– Många frågar ”varför går du bara inte i konkurs?” Men hur ska jag då göra med alla som stöttat, sponsrat och skänkt pengar? Hur ska jag se de människorna i ögonen? Jag förstår att folk hade frågat sig varför de stöttade Östra om jag sen går i konkurs. Jag lurar ju dem, det är ju bedrägeri. Jag skulle inte stå ut med det, säger hon.

Det blir alltså nya tag för Östra Station. Berit säger att det kan bli aktuellt med permitteringar och extrapris på mat och dryck för att få verksamheten i rullning igen.