Fabian Ahlstrand har varit djurgårdare så länge han kan minnas.
Men imorgon ligger allt fokus på att slå favoritlaget.
– Det vore ett minne för livet, säger Sollentuna FK:s 25-åring.
[the_ad_placement id=”under-ingress-djurgarden”]
Ni som läser Fotboll Sthlm har kanske koll på Fabian Ahlstrand sedan tidigare. När den här sajten var ny var han en av deltagarna i Djurgårdens supporterpanel som vi la upp varje vecka.
Fabian är också ett känt ansikte för dem som brukar se på 08 Fotboll, men imorgon kommer han inte representera Djurgården. Då ligger istället fokus på att vinna morgondagens cupmatch med sitt Sollentuna FK.
– Jag kommer aldrig vara så lite djurgårdare igen som under den här 90-minutaren. Det vore ett minne för livet att slå ut ett allsvenskt motstånd, säger Ahlstrand.
Så du kommer inte ta ett rött kort för upprepat snack mot domaren så att Djurgården kan spela 11 mot 10?
– Haha, nä. När man spelar är det självklart var lojaliteten ligger. Jag vill också stärka mina aktier, jag har en målsättning om att spela så högt upp som möjligt i karriären. Jag vill visa att jag är bra så att man kan gå därifrån stolt.
Ahlstrand beskriver sig som en sittande mittfältare i grunden, men har under året spelat en del som ytterback. Om han startar imorgon vet han inte än. Oavsett vilket tror han att Sollentuna – som är ett topplag i division 1 – kan överraska.
– Vi mötte Sirius (1-8) och IFK Göteborg (0-2) i cupen i våras, men då var vi inte alls inne i säsongen. Bitarna hade inte fallit på plats. Nu har vi gjort en bra säsong och jag tror att vi kan mäta oss på ett bättre sätt. Det är klart att det ska mycket till för att vi ska slå Djurgården men vi är starka hemma på vårt naturgräs. Om vi kommer in i matchen på ett bra sätt har vi chansen.
Är det en fördel att du känner till motståndarna så pass bra?
– Det tror jag definitivt. Jag vet ju vilka styrkor och svagheter som spelarna har och kan till exempel styra dem åt ett håll där de är mindre farliga. Jag har snackat lite med tränarna om vad vi ska tänka på.
Hur går snacket med dina supportervänner?
– Ja, det blir ju en del snack! Folk frågar hur jag egentligen vill att det ska gå. Eller så hoppas de att jag tar ett rött kort eller gör självmål. Men det är roligt bara, det är kul när snacket drar igång.
Matchen spelas imorgon, torsdag, klockan 18.30 och sänds på C More.
Foto: Joakim Hall
