Granskning: Kan Socialdemokraternas Skytteholmslöfte bli verklighet?

Socialdemokraterna i Solna går till val på att ge AIK en ny hemvist på Skytteholms IP. 

Men det storslagna projektet stöter på hårt motstånd från den sittande majoriteten.

Dessutom finns det ett mysterium inbakat i ekvationen: vem äger egentligen marken? 

Annons

Reportaget publicerades ursprungligen 4 september. 

Till sist var budgetsaneringen till ända. Årtiondet hade präglats av finanskris, femhundraprocentig marginalränta och massarbetslöshet, men inför valet 1998 lovade Socialdemokraterna höjda bidrag till kommunerna, barnfamiljerna och bilägarna. Centerpartiet, som hade genomgått partiledarbyte strax innan valstugorna öppnade, kontrade med budskapet “Det här Lennart” under Daléus porträtt. Vänsterledaren Gudrun Schyman strök “kommunisterna” ur partinamnet, blev ertappad med att ha anlitat svart städhjälp, men gjorde ändå partiets bästa valresultat någonsin. En kall novembersöndag vann AIK med 1–0 mot Örgryte IS framför 18 017 personer på Råsunda, och därmed klubbens tionde mästartitel. Vid det laget hade Moderaterna kopplat ett grepp om makten i Solna som kvarstått sedan dess.

I tretton av de 28 åren som kommunen styrts av Moderaterna med olika koalitionspartier har Solna toppat Svenskt Näringslivs kommunranking för bäst företagsklimat i Sverige. Skattesatsen är landets näst lägsta, medelinkomsten 56 000 kronor mer om året än riksgenomsnittet, kommunens kostnader landets näst minsta. För Solnabor som prioriterat lindrigt skattetryck före stora offentliga investeringar har det funnits få skäl att byta ut den sittande majoriteten.

I år kan det bli annorlunda. Inför valet har den ideella organisationen Solna Sam, som representerar kommunens idrottsföreningars intressen, lanserat kampanjen Idrottsinitiativet och fått upp idrottsfrågan på agendan. På Facebook har man samlat över 1200 medlemmar i en öppen grupp för idrottspolitik, där över 30 Solnapolitiker ingår. När samverkansorganisationen Solna Sam skickade ut fem frågor till partierna fick de den samlade majoriteten – Centerpartiet, Kristdemokraterna, Liberalerna, Miljöpartiet och Moderaterna – att ställa sig positiva till allt från anläggningsinventering, att göra idrottsrörelsen till remissinstans vid byggnationer, höjt lokalt aktivitetsstöd och verka för en bättre samverkan mellan skola, fritidsverksamhet och föreningslivet.
– Oavsett vem som vinner blir det här ett bra val för idrotten, säger Leif Karlsson, en av initiativtagarna till den Solna Sam-kampanjen Idrottsinitiativet, samt tidigare mångårig sportchef för AIK Ungdomsfotboll. Vår idé är att läsa valprogrammen och ställa specifika frågor till de enskilda partierna. Det verkar som att de uppfattat idrottsrörelsen som en så pass intressant grupp att de i den öppna Facebookgruppen visat stort engagemang och hög ambitionsnivå i sina svar. Och vi ser fram mot att de omsätter dessa ambitioner i konkreta beslut under nästa mandatperiod och därefter.

Men det mest uppmärksammade förslaget har kommit från oppositionen. I ett pressmeddelande från slutet av maj lovade Socialdemokraternas oppositionsborgarråd Sara Kukka-Salam en kraftig utbyggnad av Skytteholms IP. Rubriken var kaxig (”AIK Fotboll får en ny hemvist”), arbetet med fyra läktare, en naturgräsplan och kanslilokaler för Solnaklubben skulle påbörjas “så snart det går” om Socialdemokraterna vann valet.

Att valår leder partier till att tala i presens om förslag som väljarna inte ens röstat om är inte ovanligt. Men att ett så här offensivt förslag läggs fram av ett oppositionsparti i en kommun där det mesta i snart 30 år handlat om plånbokspolitk?

Kanske blåser förändringens vindar ändå.

Socialdemokraternas budskap är tydligt. Valaffisch utanför Skytteholms IP.

Skiss för Nya Skytteholms IP. Från Socialdemokraternas pressmeddelande.

En helt ny elvamannaplan. Naturgräs på en plan där för närvarande ligger konstgräs. Fyra nya läktare till A-planen, en integrerad i en fem till åtta våningar hög kontorsbyggnad. En restaurang, varifrån Solnaborna kan “följa matcherna och träningarna till ett mål mat eller fika”, enligt Peter Rangwe (S). Socialdemokraternas förslag till en ny hemvist för AIK Fotboll “känns spännande”, tycker Fredrik Söderberg, klubbens vice vd.
– AIK Fotboll ställer sig helt partipolitiskt oberoende, men det är roligt att vår hemvist blir en fråga för valet. Lite tråkigt att inte fler partier har lyssnat och kommit med egna förslag, jag är helt övertygad om att om AIK Fotboll får drifta Skytteholms IP så kommer det även gynna övriga fotbollsklubbar i Solna. Det här är också det första förslaget vi sett där man tar hänsyn till symbiosen mellan elit- och ungdomsidrott. Det är en viktig faktor som oftast missas politiskt. Vi får se vad som händer efter valet, skriver Söderberg på SMS.

Andra är inte lika övertygade. Moderaten Lars Rådén, vice ordförande i Kultur- och fritidsnämnden, som ansvarar för idrottsfrågor i Solna, kallar satsningen “oansvarig”.
– Vi har tittat på förslaget. Vi tycker att det är oansvarigt, för det är en jätteinvestering som de har pekat ut. Man kommer inteckna de kommande tio årens investeringsmedel för idrotten i Solna för det här väldigt stora bygget. Vi ser att det finns väldigt viktiga satsningar man måste göra på barn- och ungdomsidrott istället, som det här förslaget kommer stå i vägen för. Vi har inte sett någon kalkyl på det här, så Socialdemokraterna får förklara hur de ska bekosta det hela, men det är en jätteinvestering.

Dessutom finns “andra frågetecken”, enligt Rådén. Att lägga gräs på en av Sveriges mest bokade fotbollsplaner skulle drastiskt försämra antalet träningstimmar och när opolitiska tjänstemän kollat på förslaget får inte planerna plats på anläggningen.
– När vår förvaltning tittat på förslaget får de inte ihop ytorna. Man kommer behöva inkräkta på Skytteholmsparken, annars är det inte möjligt. För oss moderater är det inte önskvärt, den parken är en grön oas i en annars väldigt tätbebyggd stad.

Ett annat problem rör också vem som äger marken. Jag får reda på det av en slump, när AIK:s materialförvaltare plötsligt nämner saken för mig på en träning på Karlberg i juni.
– Det är väl inte ens Solna stad som äger marken? Jag har fått höra att den tillhör en stiftelse, säger materialaren och drar igång ett sprinklersystem.

Valspurt i Solna. Av de åtta partier som Fotboll Sthlm pratade med var bara Vänsterpartiet positiva till Socialdemokraternas förslag.

Två månader senare minglar jag runt bland valstugorna utanför Solna centrums tunnelbanestation för att bilda mig en uppfattning kring hur de andra partierna i kommunfullmäktige ser på förslaget. Vänsterpartiets Sandra Lindström säger att förslaget “ligger ganska nära vår politik”, och skulle se det som ett skäl att stödja Socialdemokraterna. Hos de borgerliga partierna, som förmodligen kommer behöva rösta ja för en socialdemokratisk budget om den ska gå igenom i kommunfullmäktige, ser det mörkare ut.
– Vi kommer rösta nej till det förslaget, konstaterar Birgitta Svensson (L) kort och koncist.

– Det är väl inte prio att satsa på eliten, säger miljöpartisten Victoria Johansson. Våra hjärtefrågor är skola, klimat och miljö.

Skulle det vara ett skäl att rösta för en S-budget?
– Nja, det ser väl inte jätteljust ut, säger Johansson. 

Centerpartiets Magnus Persson är också han skeptisk, men vill inte svara på om Centerpartiet skulle rösta för eller emot en budget där en ombyggnation av Skytteholms IP ingick.
– Jag har inte ens sett besked från Socialdemokraterna om hur förslaget ska finansieras, så det är väldigt svårt för mig att svara på. Jag kan mycket väl tänka mig en omdaning av Skytteholms IP, men förslaget behöver vara mer färdigt.

Men av det vi vet? Kontorslokaler, nya läktare, ny plan…?
– Allt det där är välbehövligt, men det gäller att se att det funkar i praktiken. Det naggar parken i kanten, på skissen de har presenterat är det omöjligt att ha cykelvägar runtomkring. Förslaget är inte tillräckligt genomarbetat för att det ska funka idag.

Efter att ha förhört mig med föreningsaktiva och kommunpolitiker tycks förslaget något oklart. Vem äger egentligen marken? Hur är det med finansieringen? Kan Socialdemokraterna verkligen samla stöd för den här satsningen?

Centerpartisten Magnus Persson värnar cykelbanorna runt Skytteholms IP.

Stiftelsen som äger marken på Skytteholm tycks till en början svåridentifierad. Samtal med föreningsveteranerna Roger Wikström och Leif Karlsson leder inte längre än till Annika Engström, ordförande i AIK Friidrott.
– Det är familjen Wibom på Hufvudsta gård som skänkt marken, slår hon fast när jag ringer upp. Det är allmän kännedom som gått från mun till mun i äldre generationer. Det var en gammal våtmark och soptipp som inte ansågs användbar när den skänktes bort en gång i tiden, det hade ändå inte gått att bygga något på den. Marken är testamenterad för idrott. 

Hufvudsta Gård är fortfarande familjen Wiboms egendom. Idag sköts den av Johan Wibom, barnbarnsbarn till slottsägaren Max Wibom som skänkte marken någon gång under mellankrigstiden. Johan har inte sett gåvobrevet, men är tveksam till att förslaget som Socialdemokraterna lagt fram skulle vara i linje med det.
– Jag tror inte att man kan bygga någonting på den här marken, säger Johan Wibom. Det är en svår fråga. I artikeln tycker jag att det lät som att de lovade att så ska ske, det vet jag inte hur man ska tolka.

Det är väl att de ska vinna valet först.
– Dels det, men det förändrar inte situationen. Den här marken är prickad. Hur man då kan lova någonting… Det låter som “okej, vi vinner valet, sen bygger vi”, men nej, jag tror att det är svårt.

För att gåvobrevet är skrivet så att kommersiella fastigheter inte kan byggas?
– Det har ingenting med kommersiella fastigheter att göra. Det ska inte byggas någonting. Det ska följas, det brevet som är skrivet. Men vad jag säger har egentligen ingen inverkan.

Kvinnan bakom det ambitiösa Skytteholmsförslaget heter Sara Kukka-Salam. Det är sensommar när hon tar emot i Solna stadshus, hennes arbetsplats sedan sju år tillbaka. Då blev hon oppositionsråd och andranamn för Socialdemokraterna, partiet hon tillhört sedan 15 års ålder. Det politiska uppvaknandet kom under en resa till faderns hemland Pakistan.
– Jag hade aldrig sett så brutal fattigdom, säger Sara. När jag började läsa på om varför Sverige är som det är blev det tydligt att Socialdemokraterna varit med och byggt upp Välfärdssverige och sett till att varje barn oavsett bakgrund kan lyckas. Jag bestämde mig ganska tidigt för att det var den rörelsen jag ville vara med och bidra till.

Redan som 21-åring valdes Sara Kukka-Salam till kommunfullmäktige i Solna. 2020 blev hon ordförande för Tro och solidaritet, en av Socialdemokraternas fem sidoorganisationer, och fick därmed en plats i partistyrelsen. Men engagemanget har till stor del blivit kvar i Solna, kommunen hon är uppvuxen i. Det långa borgerliga maktinnehavet har inneburit försämringar, tycker hon, och drar en parallell mellan bostadspolitiken och anläggningsbristen. 
– När jag säger att alla barn ska få plats i idrottslivet är det ett väldigt ambitiöst mål, men när jag växte upp var det en självklarhet. Det är en jättestor brist på anläggningar i Solna idag, idrottsytan per person har sjunkit sedan jag växte upp. Det var därför jag skrev ett kontrakt med Solnas fotbollsföreningar inför förra valet. Om vi vann lovade vi att bygga fem nya fotbollsplaner. Jag har det kvar på kontoret för att påminna mig om att alla barn ska få plats.

I gengäld fick Socialdemokraterna “egentligen ingenting”, mer än ett löfte om att fotbollsföreningarna skulle fylla planerna med barn och ungdomar. Men de blev aldrig av och i år är det snarare ombyggnationen av Skytteholms IP som fått uppmärksamheten.
– Vi vill att Skytteholms IP, i hjärtat av Solna, ska bli hemvist för AIK Fotboll. Det innebär att Skytteholmsanläggningen byggs ut. Det finns idag två fullstora planer bredvid varandra, vi vill lägga till en helt ny. Parallellt med Frösundaleden vill vi bygga en helt ny kontorsfastighet, som kommer innebära kontor för klubbarna, omklädningsrum, men också en restaurang med utsikt över A-planen. Så kan man gå med familjen och käka en bit mat och titta på när Solnas talanger spelar. Idag är inte det alla som kan ha en loge på Friends, så det här blir det lilla formatet, där Skytteholm är tillgängligt för alla Solnabor.

Hur ska ni finansiera det här bygget?
– Genom exploateringsverksamheten, som det så fint heter. Vi säljer de parkeringsplatser som idag finns längs Frösundaleden och tillåter byggnation av kontoret. Kontorsfastigheten, vars byggrätt vi säljer, kommer ha kanslier för föreningarna, men också kommersiella fastigheter och kontor. När vi säljer den byggrätten kan vi finansiera ombyggnationen av fotbollsarenan.

Har ni räknat på det här? Finns det absoluta tal man kan se?
– Nej, absoluta tal har vi inte. Men det är inte ett ovanligt sätt att finansiera. Vi har gjort så tidigare i kommunen att man exempelvis sålt luften ovanför en fastighet för att finansiera den. Så finansierade man simhallen, och simhall är ett av de dyrare projekten en kommun kan göra. Läktare och fotbollsplan är billigare, så det finns inga tvivel om att det här går ihop.

Om man som väljare säger “att förslaget låter bra, men jag förstår inte hur det går ihop, jag vill se siffror”, vad säger du då?
– Då skulle jag säga att vi tittar på jämförbara projekt. De volymer som går att bygga kommer att täcka investeringen. Det är inga problem att ta fram ordentliga fasta siffror heller, jag är ekonom från Handelshögskolan, jag har gjort en överslagsräkning som visar att det här kommer gå runt. Det blir dessutom pengar över. Skulle vi ta makten är det första vi gör att sätta ihop en grupp som skulle jobba med det här. Vi säljer jätteattraktiv mark, det finns flera företag som är intresserade av att ha kontor mitt i Solna.

Så för tydlighetens skull: förslaget som finns nu grundas på en överslagsräkning du gjort i egenskap av ekonom, och en uppskattning baserad på hur tidigare byggen bekostats?
– Exakt så.

När Sara Kukka-Salam pratat med vänner och bekanta har hon insett att få vet vad en kommunstyrelses ordförande gör för något. Därför har hon valt att profilera sig som ”Solnas nästa borgmästare”, trots att titeln inte används officiellt.

Men hur står det egentligen till med marken? Johan Wibom lät skeptisk till att marken kunde bebyggas. Sara Kukka-Salam bekräftar att marken skänktes kommunen av Wibomsläkten en gång i tiden.
– Det har varit familjen Wiboms ambition att marken ska användas till idrott. Vårt förslag leder till fler fotbollsplaner, en möjlighet att satsa både på bredd och elit. Vi bygger en ny multiidrottshall också, så att man lätt kan gå mellan fotbollsplanerna och Solnahallen. Det här är verkligen att vi ärar den ambition som familjen Wibom hade.

Marken är testamenterad för idrottsändamål. Hur väl går det ihop med det du säger om att man ska bygga kommersiella fastigheter?
– Idag finns redan kommersiella fastigheter på plats. Det finns en Maxrestaurang och en stor parkeringsplats som inte utnyttjas. Den här satsningen handlar om att bygga byggnader som kommer idrottsrörelsen till gagn. Min vision är att fler idrottsförbund ska välja att ha sina kanslier i den byggnaden, istället för att som idag hyra kommersiella fastigheter på andra platser i Solna och i andra kommuner. Jag skulle säga att tanken är att det bli lättare för idrottsrörelsen att vara samlade på en och samma plats. 

För om det är reglerat i gåvobrevet att marken bara får användas till idrott, men samtidigt ska det byggas kommersiella fastigheter. Kan inte det bli ett problem?
– Nej, det kan man säga redan är prövat, eftersom det finns en restaurang på samma plats. Jag skulle säga att nej, jag är inte orolig för det, för syftet är att förbättra för idrotten. Det blir inte färre kvadratmeter för idrotten, det blir fler. Det som försvinner är den lilla markbiten som går mellan Skytteholm och bilvägen, som man skulle kunna använda på ett smartare sätt. Dessutom bygger vi in en läktare i fastigheten.

Sara Kukka-Salam säger att Socialdemokraterna siktar på att få ensam majoritet i Solna, men lite tyder på att så blir fallet. Efter förra valet fick Socialdemokraterna ensam majoritet i endast tre av Sveriges 290 kommuner (Överkalix, Grums och Munkfors). Att de andra partierna, med undantag för Vänsterpartiet, uttryckt sig kritiskt om förslaget till Fotboll Sthlm, tror inte Kukka-Salam blir ett problem.
– Skulle vi få ett styre här kommer Skytteholms IP vara ett önskemål och krav från vår sida i förhandling med andra partier. Alla kan se att underhållet inte fungerar. Solnahallen är från 80-talet, omklädningsrummen håller inte måttet, det är snudd på pinsamt att ha lag på besök. Det är nog för att det är före val som de inte kan säga att oppositionens förslag är bättre, men jag tror absolut det går att samla majoritet för det. Vårt förslag innebär ju mer idrottsyta på Skytteholm. Det måste alla vara positiva till. 

Liksom i riksdagen lade Solnas oppositionspartier i fjol fram skuggbudgetar, teoretiska budgetar som skulle visa på skillnaden gentemot den sittande majoritetens politik. I Socialdemokraternas från december månad fanns inte en upprustning av Skytteholm med. I pressmeddelandet säger Sara Kukka-Salam att spaden ska sättas i jorden “så snart det går”, så varför fanns inte förslaget med i december?
– Förslaget har funnits en längre tid, men det har inte varit färdigmejslat kring hur man faktiskt ska designa den här platsen. I skuggbudgeten syns inte heller de största projekten. Det här förslaget har vi jobbat med ett tag nu och nu känner vi oss redo att få det tittat på seriöst.

Man kan ju få uppfattningen att 2021 vill inte Socialdemokraterna bygga ut Skytteholm, men så blir det plötsligt valår, och då vill ni?
– Vi har föreslagit en upprustning av Skytteholm länge. Det har funnits i vår skuggbudget att man ska renovera stadens fastigheter. 

Men inget på den här nivån, väl?
– Nej, det här är ju inte bara renovering. Det här är en helt ny satsning. Det blir ett helt nytt Skytteholms IP, det är den stora kontrasten. De nuvarande styrande partierna går till val på en renovering av gamla, slitna omklädningsrum, toaletter och belysning. Vårt förslag är att göra ett helt nytt Skytteholms IP, med nya läktare, nya planer och nya faciliteter. Med ett intilliggande nytt Solnahallen får vi in andra idrotter på samma plats.

Som väljare skulle man kunna känna att nu kommer Socialdemokraterna med det här nya förslaget, som inte fanns med i skuggbudgeten, plötsligt under ett valår. En väljare kan ju uppfatta det som valfläsk.
– Det här är är ett vallöfte. Jag är född och uppvuxen i Solna, jag är AIK:are själv, om inte jag menade allvar med att vi ska göra verklighet av det här förslaget om vi får makten, då skulle inte jag kunna bo kvar i den här staden. Det är ett tydligt löfte. Det här kommer att ske om det blir maktskifte.

Det är ett tydligt löfte, men för närvarande finns inte en tydlig sammanräkning för kostnaden, det finns inte en tydlig majoritet för det i kommunfullmäktige och gåvobrevet verkar det vara oklart kring. Hur hänger det ihop?
– Man får tänka att finansieringen är löst och räknad på. Ekonomiskt går det runt. Att bygga kontor för att finansiera fotbollsplaner, det kan ju nästan vem som helst se att det är billigare att bygga fotbollsplaner än att bygga kontor. Den metoden är väl beprövad flera gånger om. Det är ett försök från styrande majoritet att ducka för att man faktiskt inte vill satsa på det här. Det finns många intressenter som vill använda den stora parkeringsplatsen vid Solnahallen, så även om det funnits gåvobrev går det att lösa. Till exempel skänktes marken i Hagalund till idrottsändamål, men där valde man att ta bort ishallen och bygga bostäder. Det juridiska värdet kan man diskutera. För mig är det viktigt att ära vad ambitionen var, och det var att använda platsen till idrott. Det blir mer idrott, mer fotbollsplaner, mer inomhusidrottsyta. Så frågan är om man tycker att det ska vara en parkeringsplats eller omklädningsrum och läktare. Jag skulle nog säga att klubblokaler, omklädningsrum och läktare är närmare idrott än parkeringsplatser.

På väg ut till hissen kommer Sara Kukka-Salam på sig. Det finns ju visst en plan för finansiering, de hårda siffror jag efterfrågade ska gå att nå. Jag säger att jag gärna tar emot dem, men att det måste framgå i artikeln att oppositionsborgarrådet inte kunde dra sig dem till minnes under intervjun.

Fem dagar senare skickar Sara Kukka-Salam ett mail. Det lyder såhär:

Hej!

Man kan uppskatta att bebyggelsen för vårt förslag för Skytteholm skulle bli ca 36 000 kvm ljus BTA [bruttoarea, reds. anm.] kvm (kontoret ovanför nya simhallen är 31 000 kvm). Huset kan bli lite mindre eller lite större än skissens, vinner vi måste man såklart uppskatta supernoga. Men ca 36 000 kvm är skissen.

För några år sedan låg priset för ljus BTA i Solna = 5500 kr/kvm för kommersiella fastigheter. Skulle man vilja ha bostäder så har de markpris på ca 13.000-20.000 per kvm. 5500 kr/kvm är idag den prislapp som man sålde ”luften” ovanför simhallen för (se sidan 3 bifogad handling) vilket gav kommunen 170 miljoner att investera i nybygget av en simhall.

Liknande upplägg skulle inbringa minst 5500 kr/kvm * 36 000 kvm = 198 miljoner om man väljer prisnivån när simhallen upphandlades. Marken vid Skytteholm är dock attraktivare än den vid nya simhallen i Frösunda dels pga läge men också för att det är en ”markbyggnad” dvs vi säljer inte bara luft utan även ”mark mark”.

Detta sätt dvs att sälja mark för att kunna finansiera helt eller delvis renoveringar/nybyggnation av offentliga byggnader och anläggningar är vanlig i Solna. Den användes nu sist för att finansiera bygget av den nya simhallen som inbringade 170 miljoner kronor som kunde användas för att bygga en ny simhall.

Det är samma upplägg som vi anser i vår ide om SKIP. Hoppas det kan ge dig lite kött på benen kring att det finns finansiering. Även om detaljerna ännu återstår till en riktig förhandling med entreprenör.