Johan Hove har svårt att förstå hur AIK kunde falla ihop som de gjorde i den andra halvleken.
Norrmannen är självkritiskt när han försöker förklara vad som hände efter paus.
– De gör absolut saker bra men det blir lite för enkelt och plötsligt står det 4-1, säger han.
Johan Hove är en av de mer erfarna spelarna i AIK:s trupp och en del av lagets ryggrad. Mot Västerås rasade hela laget ihop på ett sätt som man inte är van vid att se och efter matchen försöker han sätta fingret på vad det egentligen var som hände efter paus.
– Jag tycker att vi gör en ganska bra första halvlek. Det är en tajt match men i andra halvlek ser vi ut som ett juniorlag. Vi blir naiva, har ett för dåligt presspel och sen ser Västerås ut som Barcelona. De gör absolut saker bra men det blir lite för enkelt och plötsligt står det 4-1, säger han och fortsätter:
– Varför det blir som det blir får man nästan kolla om igen, men det är tydligt att de ändrar på någon grej till den andra halvleken. Vad de ändrar vet jag inte men det var mycket svårare att pressa dem. Sedan är de väldigt effektiva men det har vi varit de senaste matcherna också så det jämnar sig ut.
Vad är det som gör att det blir svårt att hämta sig när det börjar falla ihop som det gör idag?
– Det är en bra fråga. Det ska ju inte hända på det sättet som det gör. När de först gör 1-1 och 2-1, och får lite momentum så borde vi ha samlat oss lite mer. Där kan jag och flera andra ta mer ansvar och det gör vi inte.
AIK vill vara det bollförande laget och dominera matcherna men den filosofin har också sina brister. Norrmannen menar att det som utspelade sig under lördagen har sina likheter med hur det såg ut när laget föll med 0-3 på hemmaplan för en månad sedan.
– Både den här matchen och hemma mot Örgryte så är de väldigt lika på det sättet att vi blir höga, flyttar upp många spelare och så pang tappar vi bollen och de får 60 meter att löpa på. Vi gör det absolut inte lätt för Kristoffer Nordfeldt i mål och det är lite naivt tycker jag.