AIK har under coronakrisen gjort en rad olika internrekryteringar. Klubbledningen är dock öppen för att ta in kunskap utifrån i framtiden.
– På lång sikt kan AIK behöva få in nytt blod utifrån, säger ordförande Robert Falck till Fotboll Sthlm.
[the_ad_placement id=”under-ingress-aik”]
Den 1 april anställdes Björn Wesström som AIK:s nye klubbdirektör. Den förre sportchefen var den pusselbiten i vad som sedan blivit en stor omorganisation med en rad internrekryteringar.
Först fick Henrik Jurelius chansen att bli klubbens nya sportchef, innan Fredrik Söderberg utsågs till vice klubbdirektör och till sist flyttades även Tobias Larsson upp till att bli ny kommunikationschef. Att man hittar personal inom sin egna organisation har både för- och nackdelar, något som Wesström är medveten om.
– Jag tror inte att man enbart ska rekrytera personal internt, man behöver en blandning. Balans är ett slags ledord i det jag gör. När man bygger en struktur som ska vara framgångsrik behöver man en mängd olika kompetenser. Beroende på vilka kompetenser om man omger sig med får man fram dina starka sidor mer eller mindre själv, säger han.
För tillfället är personalen i AIK permitterade, något som varit en faktor att tänka på i den senaste tidens rekryteringar.
– Två saker som hänger ihop här. För det första är de personer som är tillsatta har kompetensen att ta AIK vidare, för det andra är vi under permittering vilket gör att vi inte kan anställa extern personal.
Hade anställningar sett annorlunda ut utan permitteringen?
– Det är en förutsättning att ta hänsyn till när vi rekryterar i nuläget. Sedan är det inte avgörande för de exempel som du målar upp (Jurelius, Söderberg och Larsson). Hade det varit så att vi inte hade haft den kompetens som vi söker, då hade vi väntat med rekrytering.
Även AIK:s ordförande Robert Falck håller med Wesström om att klubben inte bara vill se internrekryteringar i framtiden.
– Att vi senaste tiden plockat personal inifrån ser jag bara som positivt. Vi har just nu kompetent folk inom AIK, det är därför vi rekryterar internt. Sedan på lång sikt kan man behöva få in nytt blod utifrån, beroende på vad vi då söker för kompetens.
Ingen strategi från styrelsen om att AIK enbart ska rekrytera internt?
– Man kan uttrycka sig som att: vi inte går över ån efter vatten. Vi har kompetensen hemma, men det finns ingenting som säger att vi inte kan rekrytera externt.
Foto: Bildbyrån
LÄS MER: Från SLO till chefsroll i AIK: ”Inte ett helt onaturligt steg att ta”
LÄS MER: Söderberg om att gå i sin pappas fotspår: ”Fick en tidig inblick i AIK”
[the_ad id=”29014″]
[the_ad id=”29012″]