Ikväll möter AIK Maribor i ett ovisst Champions League-kval.
För att skapa en tätare atmosfär har AIK valt att skärma av Friends arena till en maxkapacitet på runt 20 000 åskådare.
Nu är biljetterna snart slutsålda.
AIK har en bra chans att ta sig vidare till den tredje rundan av Champions League-kvalet där Rosenborg eller BATE Borisov väntar. Men först måste Maribor besegras – och med en 1-2-förlust i bagaget från den första matchen är dubbelmötet helt öppet.
Vanligtvis tar Friends arena runt 50 000 åskådare men den här gången har AIK valt att reducera kapaciteten rejält. Endast den undre av tre sektioner kommer att vara öppen vilket betyder att runt 20 000 åskådare får plats. Vid elvatiden på onsdagen närmade det sig 18 000 sålda biljetter.
– Vi har passerat 17 600 nu. Vi har ett par hundra biljetter kvar på norra stå, ströbiljetter på långsidan och ett par tusen platser på familjeläktaren, säger Fredrik Söderberg, som är biljett- och marknadsansvarig i AIK, till Fotboll Sthlm.
Hade ni räknat med det?
– Inte alls. Eller, jag ska inte säga att vi helt tagna på sängen, men när vi uppskattar på förhand måste vi delvis gå på historik. Den säger att en andraomgång av ett Europa-kval har klart lägre siffror. Men på de senaste dagarna har det skapats en stor hype som kommer från supporterrörelsen.
Varför är det så svårt att sälja biljetter till Europakval? I vissa mindre och mellanligor är Europamatcherna större än ligan, även om det handlar om tidiga omgångar.
– Jag tror att det dels handlar om att kärleken till den egna ligan är så stark, den går i första hand. Sedan kanske inte folk räknar med att vi går långt i Europa, senaste gången vi kvalade in till ett gruppspel var 2012. Det kan också bidra till att ligamatcherna har varit prioriterade. Så därför vill jag passa på att tacka alla supportergrupper som verkligen har mobiliserat.
Fredrik Söderberg tror att stämningen kommer att blir något alldeles extra ikväll.
– Det blir riktigt tajt när folk sitter så nära. Med facit i hand känns det som vi har tagit rätt beslut. Runt 20 000 på en etage är bättre än 24 000 på två etage i det här fallet. Jag tror på en enorm atmosfär, en kokande kittel.
LÄS MER. Så mycket pengar kan AIK få i CL-kvalet: ”Kan nå nästa nivå”
Foto: Bildbyrån