Mutåtalade Dickson Etuhu träder fram: ”Det är absolut skitsnack”

Han har varit anonym i pressen i ett och ett halvt år.
Men nu berättar Dickson om hur det har varit att anklagas för matchfixning.
– Mitt rykte är förstört. De har tagit allt ifrån mig som jag har byggt upp under 20 år, säger Etuhu till Dagens Nyheter.

Kenny Stamatopoulos blev erbjuden två miljoner kronor för att underprestera mot IFK Göteborg i maj i fjol. Det hävdar han själv, vilket han framfört i olika intervjuer, bland annat hos Fotboll Sthlm. Snart är det dags för rättegång där Stamatopoulos är målsägare. De två åtalade personerna är båda före detta fotbollsspelare. En av dem har nu valt att träda fram i Dagens Nyheter: Dickson Etuhu, den förre Premier League-mittfältaren som spelade i AIK 2015-16.

Stamatopoulos säger att Etuhu och den andre personen försökte muta honom vid en träff på en restaurang på Kungsholmen. Etuhu, som nekar till brott, menar istället att det var ett helt vanligt samtal. Vad som sades vill Etuhu inte specificera, men han dementerar kraftfullt att han har erbjudit pengar till sin förre lagkamrat.
– Jag respekterar allas åsikt, men fakta kvarstår: det här hände aldrig. Det är skitsnack. Absolut skitsnack. Absolut, absolut skitsnack. Det är otroligt att ett vanligt samtal med en kompis kan leda till något sådant här och det gör mig så arg, säger Etuhu till DN.

Annons

I intervjun berättar Dickson att han separerat från sin sambo som en följd av anklagelserna. Han säger att han har blivit deprimerad och tagit psykologhjälp. Han vidhåller att han inte har gjort något fel och säger att hans rykte är förstört och därför inte kan jobba som agent i Sverige, vilket han hade planer på.
Etuhu känner sig dessutom dömd på förhand av allmänheten.
– De till och med gav honom ett pris (Fotbollskanalens pris 2017 som ”Årets röst”) på grund av det här – och det innan saken avgjorts i domstol. Hur är det möjligt och vad händer om det visar sig att det är han som gjort fel? Kommer de att ta tillbaka priset då? För mig är det helt uppenbart att man vill ha en fällande dom.
DN: Menar du att det finns ett politiskt motiv för Svenska fotbollförbundet att anmäla för att de vill visa att de agerar i kampen mot matchfixning?
– Ungefär så. De behöver ett högprofilerat fall och då vänder de sig mot mig.

I intervjun säger Etuhu att han blev glad när AIK vann SM-guld. Däremot har han inga höga tankar om Rikard Norling, som Etuhu visserligen beskriver som en topptränare, men även som ett osäkert och arrogant kontrollfreak. Sportchefen Björn Wesström står högre i kurs.
– Jag är väldigt glad för Björns (Wesström) skull. Vi har inte pratat sedan allt det här hände och jag har respekt för att han inte kan göra det. Björn är en bra kille.

Rättegången börjar om en vecka i Stockholms tingsrätt.

LÄS MER: Stamatopoulos talar ut: ”En mörk sida av fotbollen – jag blev paranoid”