Rikard Norling har fått avgå som tränare i AIK.
På söndag väntar en ny match för Gnaget och det är ännu inte bestämt vem som ska träna laget då. Sportchefen Henrik Jurelius bekräftar att Bartozs Grzelak är ett av namnen som är aktuella för tjänsten.
– Bartosz hade en stor del i vår framgång 2018, säger han på presskonferensen på Friends arena.
[the_ad_placement id=”under-ingress-aik”]
Rikard Norling har fått lämna AIK. Nu är spekulationerna i full gång om vem som tar över laget. Den tidigare assisterande tränaren Bartozs Grzelak ett av namnet som är aktuella att ta över, något som Expressen var första med att rapportera. Under en mediaträff på Friends arena bekräftade Jurlius att Grzelak är ett av alternativen.
– Han är ett av alternativen vi tittar på. Bartosz hade en stor del i vår framgång 2018. Han är en väldigt kompetent tränare, en modern tränare med bra idéer, säger han.
Det är ännu inte bestämt när den nya tränaren kommer att ta över laget. Spelartruppen är lediga under tisdagen men Jurelius lät hoppfull om att ett beslut kan tas snart.
– Jag är optimistisk kring att vi kommer hitta en lösning med någon av de kandidater vi har.
Enligt Expressen ska AIK och Bartozs Grzelak träffas ikväll för att diskutera tränarfrågan. Jurelius ville inte bekräfta uppgifterna under mediaträffen men sa att AIK kommer träffa alla kandidater som är aktuella att ta över tränarposten. Sportchefen ville inte gå in på några specifika namn. Om man inte skulle komma överens med en ny tränare snart så är det Patric Jildefalk som tar över laget tills en ny tränare är bestämd.
Det har redan spelats elva omgångar av Allsvenskan. Om nästa tränare som kommer in får stanna säsongen ut eller blir en långsiktig lösning återstår att se.
– Vi måste se vart vi är just nu och inse tabelläget vi har och lösa det kortsiktigt men även titta långsiktigt.
AIK ligger på en tolfteplats i tabellen och har tolv poäng upp till IFK Norrköping i toppen. Jurelius säger att AIK behöver börja göra de ”enkla sakerna bättre”.
– Vi behöver någon som kommer in med ny energi i laget, som tar oss ur och gör det enkla. Vi behöver gå ”back to basic” och ta oss framåt.
Foto: Bildbyrån
LÄS MER: Hansson: AIK 2020, Allsvenskans näst sämsta offensiv och defensiv
LÄS MER: Daniel Sjöberg: AIK har en mängd frågor att besvara om framtiden
[the_ad_group id=”566″]