Johan Hove efter Celinas besked: ”Kommer sakna honom”

AIK gick på sommarledighet med en tung 0–3-förlust hemma mot Sirius.

Men efter slutsignalen handlade det mesta inte om resultatet, utan om Bersant Celinas besked att han lämnar Gnaget.

– Det är självklart tungt och tomt för oss, säger Johan Hove.

Annons

Det blev en bitter avslutning på AIK:s vårsäsong. Laget lyckades inte följa upp derbysegern, utan förlorade i stället klart med 0–3 mot Sirius. Efter matchen är Johan Hove ambivalent till resultatet.

– Vi skapar mest lägen, men vi ligger under med 0–2. De är effektiva. Två chanser, två mål. Sedan blir det en konstig känsla när vi lämnar första halvlek med tanke på att vi gör så pass mycket bra, säger Johan Hove.

Hur summerar du våren med nya AIK?

– Det har varit lite upp och ner. Vi började väldigt bra under de tre första matcherna. Sedan har det varit en tyngre period spelmässigt och resultatmässigt. Vi fick en härlig åktur mot Hammarby som vi tar med oss, men i dag var det en tung avslutning.

Påverkar resultatet känslan in i uppehållet?

– Jag tror att det är individuellt. För min del kommer jag att släppa matchen ganska snabbt. Det är inte första gången jag har förlorat en fotbollsmatch. Det är sådant som händer.

Annars kom efterspelet att handla om Bersant Celina, som i efterstudion avslöjade att han lämnar AIK i sommar. 29-åringen nobbade den mixade zonen efter matchen, vilket gjorde att lagkamraterna fick svara på frågor om yttermittfältarens besked.

– Det är självklart tungt och tomt för oss, men en fin möjlighet för honom. Han har många år kvar, men han kanske inte är 20 längre. Då behöver man tänka på lite andra saker och det förstår jag till hundra procent. Vi kommer att sakna honom, säger Hove och avslutar med Celinas betydelse för Gnaget:

– Han har betytt mycket. Det såg vi senast. Jag tror att han har fem eller sex derbymål. Han är en man för stora tillfällen. Man kan alltid lita på att han gör poäng.