Trenden bröts – AIK spelade övertygande mot MFF

AIK mötte Malmö FF den 11 maj på Friends arena inför en storpublik på över 25 000 åskådare. Spelplanen var hal på grund av det regniga vädret som rådde men det stoppade varken spelarna eller publiken från att njuta av fotbollsfesten.

Tittar man på tidigare fotbollsstatistik är Malmö en riktig mardrömsmotståndare för AIK. Senast AIK vann mot Malmö på hemmaplan var 2015 och detta var något som gnagarna redan från start visade intentioner att ändra på. 

Den här artikeln är en annons

Två skadedrabbade lag

Kristoffer Nordfeldt, AIK:s förstamålvakt kom till matchen som tilltänkt startspelare  men under uppvärmningen fick han avbryta då han ådragit sig en underkroppsskada senast mot Blåvitt som gjorde att han ersattes redan från start av Budimir Janosevic. Mikael Lustig som tidigare spelat i svenska landslaget under sin karriär byttes in i 75e minuten på grund av att han varit skadad och fick börja på avbytarbänken.

Malmös trupp var inför matchen skadedrabbad där flera nyckelspelare inte kunde närvara. MFFS målvakt Johan Dahlin fick efter 45 minuter bryta då han skadat ljumsken och inte kunde fullfölja matchen. Andramålvakten Ismael Diawara fick chansen att hoppa in och fullfölja matchen.  

AIK gjorde redan i den 17 minuten det viktiga förstamålet i matchen. Målet styrdes in av Dennis Hadzikadunic i egen kasse, men sista AIK-spelaren på bollen anser inte att det ska betecknas som ett självmål.

– Det är mitt mål. Det tycker jag i alla fall, säger Joe Mendes i Discoverys sändning.

Matchen kunde avgöras när AIK:s lagkapten Sebastian Larsson säkert kunde placera in bollen på straff i matchminut 87 förbi Diawara som slänger sig åt fel håll. 

Segern innebär att AIK kliver upp i toppen av serien inför söndagens derby mot Hammarby.

 – Helt underbart, säger tränare Bartosz Grzelak efter 2-0 segern i toppmötet mot Malmö FF.  Jag är oerhört stolt över killarnas insats och vi utvecklas mycket som fotbollslag. Det här är ett kvitto att vi kommit en bit på vägen. Första gången jag satt här sa jag att när AIK bestämmer sig för att vara starka, då är vi jävligt starka. Då är vi svårstoppade. Vi ville göra det tillsammans med läktarna. I andra halvlek lägger vi oss lägre, att då få stödet från läktarna, betyder oerhört mycket, fortsätter han för Expressen. 

Redan nu på söndag 15/5 möts formstarka AIK och Hammarby på Tele 2 Arena för ett kittlande derby.  Allsvenskan toppas nu av AIK, två poäng före Hammarby och tre före MFF. Hammarby har dock spelat en match mindre än AIK och MFF.