Brommapojkarna är i sorg efter att klubbens välkände supporter Adam Alsing gått bort. Nu planerar klubben att starta upp säsongen i svarta sorgband på armarna.
Sverige är i stor efter att medie- och tv-profilen Adam Alsing under onsdagen gick bort i covid-19. 51-åringen bar på ett stort BP-hjärta och varit ungdomsledare samt styrelseledamot i Brommapojkarna under många år. På onsdagskvällen gick klubben ut på sina sociala medier och skickade ut sina kondoleanser till Alsings anhöriga.
Under torsdagen höll klubbledningen ett möte där man diskuterade vidare vad man skulle kunna göra i framtiden för att hedra Adam Alsing.
– Vi kommer att spela den första seriematchen med svarta sorgeband, säger Manuel Lindberg, klubbdirektör i Brommapojkarna, till Fotboll Sthlm.
När detta kommer att ske är i dagsläget oklart då Folkhälsomyndigheten under torsdagen rekommenderade att alla matcher för seniorer skulle skjutas upp.
Foto: Bildbyrån