Hammarby ledde med 2-0 när bangers kastades in från Djurgårdens klack.
Matchen bröts och enligt beslut från Polisen upphörde det offentliga tillståndet.
Nu ska matchen spelas klart klockan 14 imorgon.
I minut 76 ledde Hammarby med 2–0 i derbyt mot Djurgården. Då smällde tre bangers av i snabb följd och matchen avbröts.
Därefter fortsatte explosiva varor att smälla på djurgårdssektionen. Matchmötet drog ut på tiden, men runt klockan fem i halv fem kom beskedet från Hammarby.
– Det offentliga tillståndet har upphört. Publiken måste lämna Tele2 arena. Beslutet är taget av polismyndigheten. Polismyndigheten har upphört med det offentliga tillståndet. Vi, Hammarby, kan inte göra någonting. Tillståndet är upphört. Vi har inte tillstånd att arrangera den här tilställningen, sa Hammarbys speaker.
Därmed ombeds publiken att lämna Tele2 arena. Vid 16.35 då pressläktaren tömdes var det dock fullt med folk kvar på läktarna, framförallt på Hammarbys sida.
Strax före klockan sex kom beskedet om att matchen ska spelas klart imorgon 14.00.