Tim Söderström: ”Vi ska vinna alla tre matcherna – inget snack”

Tim Söderström ersatte skadade Simon Sandberg som högerback mot Varbergs BoIS.
26-åringen trivdes bra i sin nya roll på kanten.

– Det var kul, jag ska inte ljuga, säger han till Fotboll Sthlm efter matchen.

Tim Söderström hade det stundtals tufft som högerback i säsongens första tävlingsmatch. 26-åringen växte in i matchen och låg bakom inlägget som gav 4-0 till Bajen. Med Simon Sandberg skadad verkar det som att Billborn kan ha hittat en ersättare på högerbackspositionen.
– Det var kul att spela högerback, jag ska inte ljuga. Det är lärorikt och intressant med nya positioner. Det blir lite annorlunda, normalt sett vet man att man har en ytterback att spela till men nu är det jag som är ytterbacken. Det finns massor av saker att lära men jag försöker göra det så bra som möjligt.

Hammarby vann matchen med 5-1 men Söderström tyckte att det fanns vissa delar som inte var bra.
– Vi tappade mycket boll och det blev många omställningar. Vi kunde inte hålla i bollen och pressa ner dem. Det blev något mellanting, jag vet inte om det beror på att vi inte var synkade eller om vi tog fel beslut. Vi gjorde en del tekniska misstag också.

Segern innebar tre poäng och laget leder nu gruppen som även innehåller Brommapojkarna och Gif Sundsvall. Enligt Tim Söderström råder det inga tvivel om att Hammarby är det bästa laget i gruppen.
– Vi ska vinna alla tre matcherna, inget snack. Vi spelar inte speciellt bra men gör ändå fem mål. Vi har många skickliga spelare så vi ska bara vinna alla.

På läktaren satt Hammarbys delägare Zlatan Ibrahimovic och såg laget vinna säsongens första tävlingsmatch. Efteråt var stjärnan nere i Hammarbys omklädningsrum och gratulerade spelarna till segern.
– Det är så klart häftigt att ha en sådan profil här, säger Tim Söderström.

Foto: Bildbyrån