Hammarbys första nyförvärv är klart. Oscar Johansson, senast i IFK Värnamo, ansluter på fri transfer.
Mittfältaren har skrivit på ett treårsavtal och kommer spela i nummer elva.
Under fjolåret gjorde Oscar Johansson Schellhas sin starkaste säsong i karriären. Facit var fem mål och åtta assist när IFK Värnamo slutade femma. Nu har 28-åringen presenterats av Bajen.
– Vi har såklart haft ögonen på Oscar en längre tid då hans insatser i Värnamo varit oerhört jämna och bra under en lång tid. Oscar kommer inte bara bidra med kvalitet på planen utan också bidra till en bättre träningsmiljö i vår vardag med hans erfarenhet och ledarskap som gör vår unga spelartrupp bättre, säger sportchef Mikael Hjelmberg till Hammarby Fotboll.
Därmed återförenas alltså Oscar Johansson Schellhas med sin före detta tränare Kim Hellberg. Det har inte varit utan sin betydelse för smålänningen.
– Kim och David (Selini) har kommit hit och ska spela den fotboll som vi har spelat i IFK Värnamo, som passat mig väldigt bra. Jag hoppas kunna leverera även här, säger han.
I IFK Värnamo har Oscar Johansson Schellhas spelat på många olika positioner, men beskriver sig som en skicklig passningsspelare som är duktig på att hitta ytor. Nu väntar nya utmaningar.
– Jag hoppas kunna bidra från första stund. Både i den träningskulturen som jag är van vid, som Kim och David har implementerat, och ute på planen, hjälpa både yngre och äldre spelare, säger Oscar Johansson Schellhas.