Hammarbys nya förslag: uppges vilja sänka spelarlönerna

Hammarbys spelartrupp kan gå ner 25 procent i lön. Det har i alla fall den sportsliga ledningen lagt fram som ett förslag, rapporterar Expressen.
– Vi diskuterar med spelartruppen angående kostnadsbiten, bekräftar vd:n Henrik Kindlund. 

[the_ad_placement id=”under-ingress-hammarby”]

Coronakrisen slår hårt mot Hammarby. Enligt klubbens egna kalkyler riskerar man att förlora upp till 30 miljoner kronor på grund av det publikbortfall som Allsvenskan med största sannolikhet kommer att starta igång med.
– Vi pratar nog i storleksordningen 25-30 miljoner kronor i ett första steg. Blir det värre kan det nog vara det dubbla i inkomstbortfall, sade vd:n Henrik Kindlund till klubbens hemsida för någon vecka sedan.

Enligt Expressens uppgifter har klubben nu lagt fram ett förslag till sina spelare att sänka sina löner med 25 procent, allt för att skära ner kostnaderna.
– Vi diskuterar med spelartruppen angående kostnadsbiten. Det är rätt naturligt i ett sånt här läge. Har klubbar i Premier League och en del andra stora ligor genomför lönesänkningar, är det inget konstigt alls att vi även i Hammarby gör det, säger Kindlund till tidningen.

För Hammarby gäller det att minska sina utgifter, annars måste man börja sälja av sina spelare.
– Vi har redan skurit ner mycket annat och då personalkostnader står för en stor del av utgifterna är det naturligt att vi diskuterar det. Det handlar ju om att alla får gå ner i lön eller att man får göra sig av med en hel del personal och säkert säljer ett par spelare för reapris.

Kindlund säger till tidningen att spelarna ställt sig positiva till diskussionen då de förstår i vilken situation som klubben befinner sig.

Foto: Bildbyrån

[the_ad_group id=”568″]