Hammarby bemöter kritiken: ”Försökt hålla oss till riktlinjer”

Hammarby valde att spela en internmatch med IK Frej på fredagen.
Ett beslut som statsepidemiologen Anders Tegnell var kritisk till.
– Det blir en gränsdragningsfråga, säger Hammarbys vd Henrik Kindlund till Fotbollskanalen.

[the_ad_placement id=”under-ingress-hammarby”]

Fredagens internmatch med spelare från Hammarby och IK Frej på Tele2 Arena fick stort medialt genomslag, och sändes till och med på Dplay med Zlatan Ibrahimovic som spelaren i fokus.

Från myndighetshåll är det totalt stopp mot tävlings- och träningsmatcher på seniornivå, och statsepidemiologen Anders Tegnell var i en intervju med TV4 kritisk till Hammarbys kreativa lösning.
– Regelverket är väldigt tydligt. Matcher på seniornivå ska inte ta plats nu. Vad man sen definierar som en match överlåter vi till Svenska Fotbollförbundet och Riksidrottsförbundet att hantera frågan. Det har vi haft en dialog om och de är väl medvetna om sin roll i detta, kommenterade Anders Tegnell till TV4.

Hammarbys vd Henrik Kindlund menar i en intervju med Fotbollskanalen att gränsdragningen inte är helt enkelt, och att klubben var i kontakt med Svenska Fotbollsförbundet efter förra veckans myndighetsbesked att förbjuda tävlings- och träningsmatcher på seniornivå.
– Det har funnits en frågeställning om det här är en träning eller en match. Våra träningar har delvis sett ut såhär. Men det var någon som frågade om det var första gången vi träffade Frej-gänget och det var någon som skrev att det var en match mellan Hammarby och Frej, vilket det naturligtvis inte var. Frej är vår samarbetsklubb och består i år av uteslutande av Hammarby-juniorer. De tränar på Årsta direkt efter A-laget och någon gång i veckan blandat träningsgruppen, säger han till Fotbollskanalen.
– Vi tar frågeställningen på jättestort allvar och har vi på något sätt brustit i det här så tar vi till oss det och sedan får vi och resten av fotbolls-Sverige ändra upplägget. Vi har haft diskussioner med förbundet och myndigheter och jag tycker alla är överens om att det är en skitsvår gränsdragning.

Henrik Kindlund är tydlig med att Hammarby försökt göra en rimlig tolkning av regelverket, och är samtidigt öppen för att lyssna till kritiken.
– I övrigt har vi försökt hålla oss, inte bara här utan genom hela verksamheten, till alla instruktioner och riktlinjer som finns. Utmaningen som alla fotbollslag har i Sverige är i sådana fall träningsupplägg och vad närkontakt innebär? Även om det är fyra-mot-fyra i utomhusmiljön… vad är det?
– Jag fattar också att det blir orimligt för experterna, i det här fallet Folkhälsmyndigheten, att gå in på detaljnivå kring en fotbollsträning. Det kan inte ligga högst upp på deras agenda. Till slut kokar det här ner till gränsdragningsfrågor och är det någon som upplever att vi har gått över någon gräns så tar vi naturligtvis till oss det.

Håkan Sjöstrand, generalsekreterare i SvFF, är i ett uttalande på förbundets hemsida kritisk till Hammarbys val att spela internmatchen med IK Frej.

”Att träna fotboll är helt okej förutsatt att man följer myndighetens råd i övrigt. Men tävlings- och träningsmatcher för seniorlag är inte tillåtna – där är Folkhälsomyndighetens råd till idrotten är glasklara. Kreativa lösningar för att ändå kunna spela träningsmatcher är något vi vill slippa se framöver. Man bör undvika påhittiga paketeringar som riskerar att skapa missuppfattningar om vad något egentligen är.”