Hammarby jagar revansch efter derbyförlusten mot AIK.
Muamer Tankovic och Paulinho saknas fortfarande på grund av skador.
David Fällman är tillbaka efter att ha missar derbyt.
[the_ad_placement id=”under-ingress-hammarby”]
Hammarby möter Falkenbergs FF på Falcon Alkoholfri Arena imorgon. Stjärnorna Muamer Tankovic och Paulihno är fortfarande skadade och behöver mer tid på sig för att komma tillbaka till matchform. ”Muamer Tankovic närmar sig spel men är ännu ej matchklar. Paulinho behöver ytterligare tid i rehab för sin muskelskada” skriver klubben på sin hemsida.
David Fällman fick bryta Europa League-matchen mot Lech Poznan i halvlek på grund av en känning och missade derbyt mot AIK. Mittbacken är tillbaka i truppen mot Falkenbergs FF.
Hammarby åkte på en riktig snyting när rivalerna AIK vann med hela 3-0 på Friends arena. Laget har nu sex poäng upp till Elfsborg på tredjeplatsen och om Bajen vill hänga på i toppen av serien hade tre poäng i Falkenberg varit till stor hjälp.
När lagen möttes på Tele2 arena i början av augusti slutade matchen 1-1. Falkenbergs FF ligger på sistaplats i Allsvenskan.
Här är Hammarbys trupp till söndagens bortamöte med Falkenbergs FF 👇 #Bajen #allsvenskan
— Hammarby Fotboll (@Hammarbyfotboll) September 26, 2020
Foto: Bildbyrån
[the_ad_group id=”568″]