En strålande match i nästan 90 minuter, men sedan nickade Nathaniel Adjei bollen i eget mål.
Efter 1-1 på Bravida arena var mittbacken otröstlig.
Nathaniel Adjei och Loret Sadiku bildade ett högoddsarmittbackspar i toppmötet mot Häcken. Duon som fick hoppa in till följd av ett antal skador i truppen klarade sig dock mycket bra – ända tills det bittra slutet då Adjei nickade bollen i eget mål.
Självmålet betydde 1-1 och att två kritiska poäng försvann i toppfajten. Efter matchen grät Adjei och när Sportbladet träffade mittbacken bad han om ursäkt till supportarna.
– Just nu känns det tungt och jag vill passa på att be om ursäkt till våra fans, men jag måste hålla huvudet högt, säger Adjei.
– Jag kunde inte tro mina ögon när jag såg att den gick in. Jag förväntade mig inte att bollen skulle komma där. Jag försökte bara nicka bort den.
Efter slutsignalen tröstades den 20-årige mittbacken av sina lagkompisar och tränaren Marti Cifuentes.
– Det stöttade mig på ett fint sätt och sa att det här bara är början för mig, att det är sånt som händer i fotboll och att jag måste hålla huvudet högt, säger Adjei.
Martí Cifuentes om vad han sa till Nathaniel Adjei efter slutsignalen:
"Jag sa att han var fantastisk idag, att vem som helst kan göra ett misstag och han kommer bli starkare efter det här." pic.twitter.com/vzyPNl4Plt
— discovery+ sport 🇸🇪 (@dplus_sportSE) September 17, 2022