Salobrebloggen: DIF till Kanarieöarna och Fotboll Sthlm med dem

SALOBRE.

På plats. 

Nu väntar en veckas hårdbevakning av Djurgårdens läger. 

Annons

Det har varit en strulig vinter för Djurgården. Många supportrar hade hoppats på nyförvärv med häftigare cv:n, nya klubbadresser för rotationsspelare och att Lucas Bergvall skulle slå transferrekord. Alla förväntningar verkar inte infriats.

Träningsmatcherna, 0–3 mot BP och 0–0 mot VSK innan matchen bröts i 67:e, var inte heller mycket till lugnande besked.

Vad är då mer lägligt än ett träningsläger för att råda bot på tvivlen?

För tredje året i rad reser Djurgården till Gran Canaria där laget i nio dagar ska vässa formen, svetsa samman gruppen och spela match mot Mjällby. Undertecknad har bytt golfresorten i Marbella mot golfresorten i Salobre. Nu väntar en veckas hårdbevakning av DIF.

Och det finns ju en hel del att vara nyfiken på.

Träningsmatchen mot Västerås SK var i ärlighetens namn inte mycket att hänga i granen, men jag noterade Samuel Leach Holms och Oskar Fallenius fina samspel. Vid två tillfällen hittade nyförvävet Leach Holm fram till Fallenius i djupet – först med en chippassning, sedan med en boll längs marken – och även om det inte blev mycket av de lägena såg det ut som att de två före detta juniorspelarna i DIF hade samma instinkter.

Kanske finns här något att bygga vidare på? En Leach Holm i 2023-form kanske är vad Oskar Fallenius behöver för att explodera 2024, vars profil som djupledsgående, direkt ytter borde vara ljuvlig för Leach Holm att slå bollarna mot.

I backlinjen har Miro Tenho gjort ett fint första intryck, på topp får Musa Gurbanli nu konkurrens av Deniz Hümmet och om målvaktsplatsen ska Jacob Widell Zetterström tampas med Malkolm Nilsson Säfqvist.

Rami Kaib, som gnuggat fys och tagit hjälp av en mental coach under vintern, samt Mange Eriksson, som lovat ta stort ansvar för lagsammanhållningen 2024, lär båda vara hungriga på revansch.

Fotboll Sthlm finns på plats för att följa hur Kim och Tolle får ihop allt från första parkett. Vänta er mängder av läsning i form av längre intervjuer och träningsrapporter. Allt innehåll kommer vara pluslåst, så jag rekommenderar en prenumeration för 69 kronor i månaden.

Hör gärna av er med förslag på vinklar och knäck ni vill läsa mer om. Jag menar, med den här utsikten om mornarna finns det inga skäl att inte prestera.

Som Tierno Galvan en gång sa under la movidas vilda dagar:

El que no esté colocado, que se coloque.