Irriterat, försvarsinriktat och chansfattigt.
Till slut slutade Malmö FF – Djurgården mållöst och oavgjort.
Malmö FF, med två segrar på de fem senaste matcherna, behövde hitta tillbaka till vinnarspåret i guldstriden när Djurgården var på besök. Det syntes i matchen, för de himmelsblå dominerade bollinnehavet och parkerade på offensiv planhalva.
Men Djurgårdens matchplan var solklar: neutralisera skåningarnas kombinationsspel med väldrillat och lågt försvarsspel, samt några fina offsidefällor, i väntan på chansen att kontringsslå. Några hetare chanser uppstod därmed inte, men DIF höll målburen fredad. I första halvlek hade MFF 71 procent av bollinnehavet, men inte ett enda skott på mål.
– Vi gör det okej, låter dem ha ganska mycket boll. När vi vinner den känns det som att vi kan ha den mer inom laget innan vi försöker göra något avgörande, summerade Samuel Dahl till Discovery i halvtidspausen.
Men det var egentligen först när Djurgården i den 67:e minuten bytte in Noel Milleskog och Felix Va som tempot höjdes. Men det var fortfarande chansfattigt och grinigt på plan, och 0–0 när domaren blåste av kändes rättvist. Den hetaste chansen kom mot slutet, när Marcus Danielson nickade tätt över på hörna.
För Djurgården kan den vunna poängen bli viktig. Avståndet till tredjeplatsen är fortfarande åtta poäng. Med en tredjedel kvar av serien att spela kan Djurgården fortfarande drömma om Europastrid när Allsvenskan drar ihop sig.