Nyförvärvet: ”Skulle gärna spela musik med Kevin Walker”

Djurgårdens nyförvärv Hannah Wilkinson har inte bara spelat 98 landskamper för Nya Zeeland.
Hon har också släppt flera låtar på Spotify.

– Jag har koll på Kevin Walker sedan tidigare, säger hon till Fotboll Sthlm.

Hannah Wilkinson har spelat 98 landskamper för Nya Zeeland och har spelat både VM och OS. Nu är hon Djurgårdens nya anfallare efter att ha ersatt korsbandskadade Maria Hovmark.
– Möjligheten dök upp, klubben behövde en anfallare och jag visste att Djurgården var en bra klubb. Det känns som att det passar mig väldigt bra, säger hon.

Nyzeeländskan är fortfarande fast hemma i hemlandet och skrev på för klubben utan att ha träffat varken tränaren eller laget.
– Det är klart att det är en svår situation. Men det är vad det är, jag kommer snart vara i Sverige för att träffa laget.

Flyget till Sverige är planerat att lyfta i slutet av månaden. Djurgårdens premiär spelas den 27 juni och fram tills Wilkinson får göra sin debut får hon nöja sig med att följa laget på annat håll.
– Jag har pratat med tränaren och han ser fram emot att få dit mig. Det blir lite senare på grund av alla begränsningar. Jag har fått kolla runt på sociala medier och fått följa laget på det sättet istället.

Anfallaren har tidigare spelat I Vittsjö GIK I Damallsvenskan och ställts mot Djurgården flera gånger.
– Djurgården var väldigt starka de gångerna jag spelade där. De har många talangfulla spelare och är ett lag med mycket publicitet. Jag har fått fler följare sen jag skrev på. Det är ett professionellt lag med bra fans, säger Wilkinson.

Tidigare har Kevin Walker varit ansiktet utåt för musik i klubben. Nu får han tuff konkurrens. Hannah Wilkinson har nämligen ett stort intresse för musik och har släppt flera låtar på Spotify. Ett framtida musiksamarbete mellan Wilkinson och Walker är inte omöjligt.
– Jag har koll på honom sedan tidigare. Jag skulle gärna spela med honom, det hade varit så coolt.

Foto: Bildbyrån