Djurgården inledde cupens gruppspel med att slå Dalkurd med 3-2.
Ikväll väntar Sandvikens IF, med Pelle Olsson som tränare, i en bortamatch.
Vi tog en koll med Stisse Åberg, rutinerad reporter på Gefle Dagblad och Arbetarbladet, om hur det står till med hemmalaget.
Rent allmänt, hur är läget i Sandvikens IF?
SIF flyttade in i Göransson Arena förra veckan sedan gräset lagts där – och en anledning är att det ordinarie konstgräset är omöjligt att träna på. Det ger ständiga skador. Just skadorna har varit ett problem för SIF, trots en för division 1 rätt stor trupp. Därför synd att exempelvis inte Raymond Mendy kan spela mot Djurgården.
Nu har man en trupp med en tung forwardsuppställning (Leo Englund och Emil Bellander), bredd på mittfältet – men det finns lite frågetecken i backlinjen, speciellt på kanterna där Samuel Persson (Dalkurd) försvunnit. Det behövs också att nån av målvakterna, Kalle Jansson eller nye Tobias Johansson hittar rätt.
…vid sidan om herrlaget är det ju lite hausse i SIF, eftersom damlaget i fredags flyttades upp i elitettan. Så SIF har återtagit tronen i Fotbollsgästrikland.
Hur långt har klubben kommit med sina förberedelser?
Försvarsmässigt har man börjat hitta rätt, men i offensiven och det egna spelet saknas mycket. SIF har också valt att spela mot svårt motstånd, på superettannivå och allsvenskt som i cupen. Men det är ju ett val, som man räknar med att ska höja det egna tempot. Hittills har man dock hittat rätt i det egna spelet och inte nått upp i fjolårsvårens vassa och tunga attacker.
Hur ser årets målsättning ut?
Målsättning är att förbättra sig, topp-4 minst – och att i slutet av serien vara med och utmana om nån av de två bästa platserna. Superettan ska nås inom något, några år.
Vilken taktik tror du på mot Djurgården?
Kompakt försvar – och sedan lyckas med kontringarna. Inte bara för att nå målchanser, utan för att kunna flytta upp spelet och inte hamna under konstant press från Djurgården.
Vem ska Djurgården se upp med?
Se upp med… säger väl ändå Emil Bellander, som gjorde sitt första allsvenska mål mot just Djurgården när Gefle IF vann på Tele2 Arena hösten 2014.
Hur tror du att det går i matchen?
Djurgården vinner med 4-1 – men förhoppningsvis lever matchen ett tag så storpubliken (blir nog över 4 000, får plats 4 250 ungefär) får en upplevelse.
Foto: Bildbyrån