Djurgården körde över Västerås med hela 6-0 på hemmaplan.
Utöver de många målen kunde Jani Honkavaara glädjas över att Alexander Johansson fick debutera på hemmaplan.
– Jag är glad över att ha honom i truppen, säger han.
Västerås tränare Alexander Rubin kallade Djurgårdens insats för ”otrolig” på presskonferensen och menade att det bara var att lyfta på hatten efter Stockholmarnas 6-0-seger på 3Arena. På stolen bredvid satt Jani Honkavaara med ett nöjt leende.
– Väldigt glad över prestationen och vi får en bra start på matchen. Vi är effektiva och de två tidiga målen gör att vi kan spela med mer självförtroende därefter, säger han och fortsätter:
– Efter det femte målet blir det ett avbrott där det är lite svårt att komma tillbaka. Vi är fortsatt bra i kontringarna men släpper till lite för många avslut och det kan vi förbättra. Vi vet att det inte blir en liknande match nästa måndag i Västerås.
Med tre mål stod Kristian Lien för sitt första hattrick i Djurgården och norrmannen ser allt mer ut som en minst lika bra anfallare som fjolårets skyttekung August Priske.
– August Priske gjorde stort avtryck under den andra halvan av säsongen men Kristian Lien har varit så stabil hela tiden. Han gör det väldigt bra just nu och är viktig för oss. Han gör mycket bra och både försvarar- och är ett hot bakom sista linjen. Han är kanske mer multifunktionell på så sätt.
Efter matchen fick norrmannen ta ton framför hemmaklacken innan han lämnade över mikrofonen till Alexander Johansson och Jani Honkavaara är glad över att kunna ge honom den allsvenska debuten framför hemmasupportrarna.
– Det var inte länge sedan han kom till oss och det är kul med de unga spelarna som anpassar sig snabbt till en bättre- och mer tävlingsinriktad miljö, säger han och fortsätter:
– Jag är glad att han kunde få en tidig debut men det är fortfarande en lång väg att gå med honom. Han är skicklig och har ett bra huvud som kan hantera de här situationerna i matchen. Jag är glad att vi har honom i truppen.