Emmanuel Banda: ”Jag behövde koppla bort det negativa”

Vårsäsongen har han mestadels bevittnat från bänken. Skador spolierade landslagsuttagningen.
Nu längtar Emmanuel Banda efter att se supportrarna på läktarna.

[the_ad_group id=”567″]

Det har varit en tuff vår för Djurgårdens zambiske mittfältare Emmanuel Banda. 23-åringen har totalt spelat 52 allsvenska minuter, uppdelat på fyra matcher, och väntar fortfarande på att få göra säsongens första start. Inte heller i landslaget fick Banda speltid, när Zambia samlades för vänskapsmatcher mot Senegal, Benin och Sudan inför COSAFA Cup.
– Jag fick en skada i benet. Jag hann komma ner, vara med familjen i några dagar och sen fick jag ont i benet. Tränaren sade till mig att det var bättre att jag vilade lite. Men det var inget allvarligt, jag röntgades här i Sverige och de såg inget, säger Emmanuel Banda, som deltog för fullt i DIF:s träning.

Var det skönt att träffa familjen igen?
– Det var bra för sinnet. Jag har haft lite negativa grejer jag har behövt tänka bort.

Vad har varit negativt?
– Allt möjligt. Senast mot Göteborg fick vi bara oavgjort, det har jag grämt mig över. Min personliga utveckling har jag också funderat lite över.

Mot Degerfors IF inledde Banda på bänken, men kom sedan in för skadade Hampus Finndell i 27:e minuten. Efter matchen hyllades han av tränaren Thomas Lagerlöf.
– Det känns såklart skönt att höra. Då vet jag att ju hårdare jag jobbar desto fler minuter får jag.

Vad har du målsättningar med den här säsongen?
– Jag vill vinna guld. Utvecklas som fotbollsspelare. Få lite mer minuter, men framför allt vill jag vinna matcher så att laget vinner guld.

För närvarande ligger Djurgården på andra plats i tabellen, med möjlighet att ta över serieledningen från Malmö FF, ifall man vinner mot jumbon Örebro SK. Det kommer isåfall ske framför drygt 7000 djurgårdssupportrar. Till dem har Emmanuel Banda en särskild hälsning.
– Varmt välkomna tillbaka, säger jag! Jag vet hur mycket det betyder för dem. För oss är det såklart också viktigt att ha dem på läktarna, det ger styrka.