PK Bråtveit vill ha mer speltid.
Annars funderar den norske målvakten på att lämna Djurgården.
– Jag fattar också att han vill spela. Men först måste han börja träna. Han är inte här för att spela Uno och sitta i rehabrummet, säger sportchefen Bosse Andersson.
[the_ad_placement id=”under-ingress-djurgarden”]
Under tisdagen gick PK Bråtveit ut i en intervju med Sportbladet och berättade om sin besvikelse efter petningen i derbyt mot Hammarby.
– Jag behöver speltid, får jag inte det här så måste jag hitta något annat.
Nu förklarar Bosse Andersson hur han ser på målvaktens utspel. Sportchefen var med i Studio Allsvenskan, ett avsnitt som spelades in under tisdagen efter att Bråtveits utspel kommit ut i media.
– Jag var på träningen idag. För det första måste man ju träna, han var i rehabrummet. Det är en första grej för att man ska kunna konkurrera om att spela match. Hade det varit match igår hade han inte kunnat vara med.
Sedan passar Bosse Andersson på att ge en liten passning till norrmannen.
– Jag fattar också att han vill spela. Men först måste han börja träna. Han är inte här för att spela Uno och sitta i rehabrummet – då kommer han inte att spela.
Foto: Bildbyrån
[the_ad_group id=”567″]