DIF-spelare misstänkt för våldtäkt: ”Vi följer polisutredningen”

En spelare från Djurgårdens trupp är frihetsberövad och misstänkt för brott.

Enligt Expressen handlar det om våldtäkt.

Spelaren har nu stängts av från klubbens aktiviteter.

[the_ad id=”77780″][the_ad id=”77778″]

Under natten till måndagen frihetsberövades en spelare i Djurgårdens herrtrupp av Polis. Personen ifråga är misstänkt för brott, vilket har gjort att Djurgården tagit ett omedelbart beslut om att stänga av spelaren.

Enligt Expressen är spelaren misstänkt för våldtäkt som ska ha skett inomhus.

”Strax efter klockan 22 på söndagskvällen fick polisen uppgifter om att en kvinna i 20-årsåldern utsatts för våldtäkt i Stockholm.” skriver tidningen och fortsätter:

”En man i 20-årsåldern greps och anhölls senare i anslutning till händelsen och polisen har gjort en husrannsakan efter beslut från åklagare, bekräftar polisen.”

Djurgården skriver om sitt beslut på hemsidan, men är knapphändiga om vad som har hänt.
– Spelaren blev frihetsberövad av polisen under natten till måndagen. Det är en spelare i herrtruppen och nu väntar vi på polisutredningen. Han är misstänkt för brott och Djurgården följer polisutredningen. Vi har inga andra kommentarer i ärendet, säger sportchefen Bosse Andersson till Sportbladet.

Senast på torsdag måste åklagaren besluta om mannen ska begäras häktad, uppger Expressen.