Helsingborgs IF har flera coronafall i spelartruppen.
Men Djurgårdens sportchef räknar med att söndagens match på Olympia blir av.
– Vi har inte hört något annat från Helsingborg heller, säger Bosse Andersson till FotbollDirekt.
Redan förra veckan bekräftade Helsingborgs IF att mittfältstalangen Armin Gigovic testats positivt för corona, och nu finns det minst ytterligare ett fall i spelartruppen.
I morgon, söndag, spelar Djurgården borta mot HIF och frågan om matchen ska flyttas har aktualiserats. Men enligt sportchefen Bosse Andersson finns det ingenting som talar för det i nuläget.
– Vi gick in i den här säsongen med covid-19, och bestämde ett spelprogram som alla klubbar har godkänt. För vår del så är det lite drygt 24 timmar till avspark i Helsingborg, vi driver vår verksamhet i Stockholm, vi ska träna nu, vi har en matchförberedande träning på Kaknäs och sedan så i ska flyga ner till Helsingborg, säger Bosse Andersson till FotbollDirekt.
– Vi har ingen annan tanke än att 14.30 i morgon så blåser domaren i gång på Olympia. Vi har inte hört något annat från Helsingborg heller.
Inför säsongen var också alla SEF-klubbar överens om att man ska spela matcherna, oavsett hur många spelare som måste stå över på grund av de testats positivt. Men enligt SEF:s sportchef Svante Samuelsson finns alltid möjlighet att försöka flytta matchen, då på något lags initiativ.
– Som lag och förening har man alltid rätt att ställa frågan till Tävlingskommittén att ompröva det. Det har varit ett antal sådana fall nu med anledning av matcher tätt inpå landskamper. Det är egentligen samma process i det här fallet. Man har alltid rätten att anmäla ett önskemål, säger han till FotbollDirekt.
Foto: Bildbyrån