Emmanuel Banda startade och gjorde mål i U21-laget som besegrade Degerfors IF under tisdagen.
Djurgårdens nyförvärv tycker att formen närmar sig allt mer.
– Jag börjar vakna nu, säger han till Fotboll Sthlm.
[the_ad_placement id=”under-ingress-djurgarden”]
Emmanuel Banda fick hoppa in i slutskedet av matchen mot Mjällby när Djurgården åkte ur svenska cupen. Under tisdagen spelade han hela matchen med U21-laget i 2-0-segern mot Degerfors på Tele2 arena.
– Jag känner mig mer fysiskt redo. Förra U21-matchen klarade jag bara av att spela en timme men nu fick jag 90 minuter. Jag skulle säga att jag bygger upp min form väldigt bra till starten av Allsvenskan, säger han efter matchen.
Banda slog till med ett fint mål i början av första halvlek. Mittfältaren vek in från höger och placerade in bollen vid målvaktens högra stolpe.
– Det är alltid skönt att göra mål, oavsett om det är en U21-match. Det ger mig självförtroende. Det visar att jag börjar vakna nu, jag hoppas att göra många mål under säsongen, säger Banda.
22-åringen är besviken över att laget inte lyckades ta sig vidare till slutspelet i svenska cupen.
– Det var en besvikelse för oss och för fansen. Men nu måste vi bara förbereda oss inför Allsvenskan, det är det vi har att se fram emot, säger han.
Under de båda cupmatcherna på Tele2 arena har Banda fått känna på känslan att spela framför Djurgårdssupportrarna.
– Det har varit fantastiskt med mycket stöd från fansen, det hjälper verkligen oss som lag. Man försöker vinna varje match för fansen som kommer och betalar för biljetter.
Banda börjar redan efter några veckor i Sverige trivas med tillvaron i Stockholm.
– Det har varit bra hittills. Tågsystemen är bra och det är enkelt att hitta i stan. Människorna här är fantastiska. Alla kan prata engelska vilket gör det enkelt att fråga om hjälp. Det enda problemet är att det är väldigt kallt jämfört med där jag kommer från.
Nära vännen Edward Chilufya fick också göra mål i U21-matchen mot Degerfors IF. Banda menar att ”Chili” har varit till stor hjälp för att komma in i laget.
– Han har varit väldigt viktig för mig. Han hjälper till att hålla koll på tider och vad vi ska göra innan och efter träningar. Allt blir väldigt enkelt när jag får hjälp av honom.
Mittfältaren ser nu fram emot att Allsvenskan ska dra igång.
– Pressen är på oss eftersom vi vann guld förra året, nu vill alla slå oss. Det kommer bli en intressant säsong. Jag önskar att vi kunde dra igång nu direkt, säger han.
Foto: Bildbyrån