Djurgården förlorade mot Mjällby AIF på bortaplan i senaste matchen.
Imorgon är det sista chansen för laget att nå Europaplats när Varbergs BoIS kommer på besök.
Kan DIF ta tre poäng?
Den här artikeln är en annons från Unibet.
Djurgården åkte till Hällevik i hopp om att knappa in på Europaplatserna till nästa säsong. Men efter en förlust står det klart att laget inte har topp tre-platserna i egna händer. BK Häcken och IFK Norrköping behöver båda tappa poäng för att Djurgården ska spela i Europa nästa säsong.
Utropstecknet: Anfallarna. Magnus Eriksson hoppade in och gjorde mål senast. Mot Mjällby var tränarna Kim Bergstrand och Thomas Lagerlöf nöjda med insatsen och både Kalle Holmberg, Emir Kujovic och Magnus Eriksson kommer att vara målsugna imorgon, det behövs.
Frågetecknet: Små chanser att lösa en Europaplats. Djurgården har tre poäng upp till BK Häcken på tredjeplats. Dessutom ligger IFK Norrköping före i tabellen. Även om Djurgården lyckas ta tre poäng kan det vara för lite för att rädda en säsong som inte blev vad supportrarna hoppades på.
Varbergs BoIS har redan säkrat kontraktet i serien och kommer till Stockholm med tre raka segrar i ryggen. Laget lyckades slå Malmö FF med 3-2 förra helgen och är säkert rejält sugna på att förstöra Djurgårdens hopp om en Europaplats.
Till matchen har Unibet tagit fram specialodds som baserar sig på aktuell statistik. Djurgården har gjort över 1.5 mål i 5 av sina 7 senaste matcher. Länk till oddset och fler spel hittar du i rubriken nedan:
Foto: Bildbyrån
