Det mesta har handlat om Zadok Yohanna under den allsvenska försäsongen och det skulle fortsätta så även i hemmapremiären mot Halmstad.
18-åringen var inblandad i det mesta och blev matchhjälte med sitt 2–1-mål i slutminuterna.
– Han är som Lamine Yamal, säger lagkamraten Taha Ayari efter matchen.
AIK tog tag i taktpinnen direkt hemma mot Halmstad och visade redan från avspark att laget ville sätta tonen i den allsvenska hemmapremiären. Hemmalaget spelade med hög intensitet och satte rejäl press på gästerna under den första halvleken.
Övertaget gav också utdelning före paus när AIK kunde gå till halvtidsvila med en 1–0-ledning efter mål av Ibrahim Cisse.
I den andra halvleken tog sig Halmstad mer och mer in i matchen, framför allt genom kvitteringen efter drygt en timmes spel. AIK skulle däremot få sista ordet när matchens gigant, Zadok Yohanna, gjorde det förlösande segermålet med bara några minuter kvar att spela
– Känslan var galen när vi gjorde 2–1 och vann matchen. Jag är jätteglad, säger matchhjälten när han kommer till den mixade zonen och fortsätter:
– Jag vill alltid gå framåt varje gång jag har bollen, och jag fortsätter att göra det varje gång. Det är det här jag har tränat för, och jag vet att jag är bra en mot en.
I den första halvleken låg han som sagt bakom det mesta, med två bollar i stolpen samtidigt som han hade ytterligare en bra möjlighet.
– Det var otur, men jag kände att målet skulle komma till slut.
Hans lagkamrater är inte heller sena med att hylla honom efter matchen.
– Låt honom göra sin grej bara. Han utvecklas varje dag i det vi gör på Karlberg. Alla ser såklart att han har en extrem X-faktor, och att han får göra mål i dag igen är extremt kul för honom. Samtidigt kommer han säkert att få mer bevakning på sig framöver, och då kommer han att bidra genom att öppna upp ytor för andra, säger Kristoffer Nordfeldt.
– Han är som Lamine Yamal, wow. Ibland vet jag inte riktigt vad han ska göra, när han går in och ut och fram och tillbaka. Då backar jag bara så får han göra sin grej, berättar Taha Ayari.
Zadok Yohanna menar själv att han gillar liknelsen med den spanska storstjärnan.
– Jag gillar att kolla på honom, han är en inspiration, skrattar matchhjälten.