Två mål och en assist inom loppet av fyra dagar.
Erik Ring vill ta en startplats i AIK under hösten.
– Mitt självförtroende har byggts upp under några veckor och är på topp, säger han till Fotboll Sthlm.
[the_ad_group id=”566″]
Erik Ring ser ut att ha hittat storformen. I måndags hoppade 19-åringen in mot Sirius och slog ett avgörande inlägg till Bojan Radulovic som nickade in 1-0 med en minut kvar att spela.
Tre dagar senare fick Ring chansen från start i cupmatchen mot Rågsveds IF och stod för bland annat två mål.
Efteråt blev tonåringen framröstad till matchens lirare och fick ta emot en stor blombukett av arrangörerna.
– Det var en jättekul match att spela, främst för att jag fick chansen att starta. Mycket idag handlade om att visa upp sig och jag ville verkligen visa att jag ska spela i Allsvenskan.
19-åringens två mål kom inom sex minuter i den andra halvleken.
– Jag känner att mitt självförtroende har byggts upp under några veckor och är på topp, då brukar det fungera i matcher också.
Redan under förra hösten fick Erik Ring förtroendet av Bartosz Grzelak att göra sin debut i Allsvenskan. Han hoppade in i hemmaderbyt mot Hammarby, en match som sedan följdes upp av ytterligare nio framträdanden.
I år har konkurrensen varit tuff och Ring har fått sett mestadels av matcherna från sidan om.
– Det är såklart att man vill spela alla matcher. När man inte har spelat så mycket är det ännu viktigare att prestera i en sådan här match.
Vad tycker du själv om din insats idag?
– Jag fick ut det jag ville av mitt spel och är nöjd. Sedan spelar hela laget bra vilket förenklar en hel del.
Hur svårt tyckte du det var att spela en sådan här match mot ett lag i division 3?
– Väldigt svårt, faktiskt. För många av deras spelare är det här årets match och de har verkligen ingenting att förlora. Pressen är på oss, men jhag tycker att vi hanterar det bra.
Du står här med en blombukett efter att ha blivit vald till matchens lirare, har du någonsin tidigare fått en blomsterbukett?
– Nej, faktiskt inte. Det här var första gången!
LÄS MER. Nordfeldt efter sin debut för AIK: ”På planen går det bättre och bättre”
LÄS MER: ”Blir detta Erik Rings höst?” – sju punkter efter AIK:s cupseger