Erick Otieno blev AIK:s första nyförvärv inför den kommande säsongen.
Detta efter att ha imponerat hos samarbetsklubben Vasalund.
– Det var verkligen den bästa spelaren, säger Nebojsa Novakovic som förra året tränare division 1-laget.
[the_ad_placement id=”under-ingress-aik”]
I december förra året presenterade AIK sitt nyförvärv Erick Otieno. Den kenyanska 23-åringen kommer senast från samarbetsklubben Vasalund och är en västerback som även kan spela högre upp i planen. En person som följt Otieno på nära håll det senaste året är Nebojsa Novakovic som varit utlånad från AIK till Vasalund där han haft rollen som manager.
– Det var verkligen den bästa spelaren som jag hade ansvar för i Vasalund. Det är en kraftfull spelare som tar bra löpningar och som redan etablerat sig på seniornivå. Samtidigt är det ett stort steg att ta klivet från division 1 till Allsvenskan och han kommer att behöva tid för att anpassa sig. Jag har själv spelat i båda serierna och vet hur stor skillnad det är, säger Novakovic till Fotboll Sthlm.
Tidigare har Otieno varit iväg och spelat fotboll i både Georgien och Albanien innan han sommaren 2018 landade i Vasalund. Men det är framförallt hans 18 landskamper för Kenya som Novakovic lyfter fram som en viktig faktor i ytterbackens utveckling. Senast i november startade Otieno för sitt landslag när laget ställdes mot både Egypten och Togo i kvalet till det afrikanska mästerskapet.
– I och med att Erick varit iväg och spelat flera tuffa matcher med sitt landslag gör det honom mer redo för allsvenskan och närmare att kunna ta en startplats i AIK. Men han behöver tid för att anpassa sig.
Vad är det som du ser att Otieno behöver förbättra?
– Det är framförallt tempot nu när det väntar ett tuffare motstånd som dessutom är betydligt starkare. De matcher som han har fått med landslaget hjälpte oss i AIK att utvärdera honom. Det är inte bara en division 1-spelare, utan en försvarare som fått en del erfarenhet av tuffa matcher, säger han och fortsätter:
– Erick har en stor potential och kan gå riktigt långt ifall han anpassar sig. Men han har åldern inne så det är inte en ung spelare som kommer till AIK utan han behöver bara lite tid.
En diskussion som pågått utanför Karlbergs väggar är vilket spelsystem som AIK kommer att försöka etablera till den kommande säsongen. Att spela 3-5-2 är något som Otieno har erfarenhet av då Vasalund delvis spelade med det norlingska systemet under fjolåret.
– Erick är en ytterback som både kan spela i en tre- och fyrabackslinje. Även i det kenyanska landslaget har han spelat som ytterback i en fyrbackslinje. Han är så pass duktig att han kan anpassa sig efter flera olika taktiker.
Foto: Bildbyrån