Norling efter 0-0 mot ÖFK: ”Bra för att vara en premiär”

AIK spelade 0-0 mot Östersund på hemmaplan.
Trots resultatet är Rikard Norling nöjd med insatsen.
– För att vara en premiär, så tycker jag att den var bra, säger Rikard Norling på presskonferensen efter matchen.

Annons

Regerande svenska mästarna AIK inledde Allsvenskan mot Östersund under söndagseftermiddagen. Efter en målmässigt svag försäsong var förhoppningarna stora på Gnaget. Men premiären slutade 0-0 efter en relativt chansfattig tillställning. Hemmalagets tränare Rikard Norling tycker dock att prestationen var tillfredsställande.
– Jag tycker, för att vara en premiär, så tycker jag den var bra. Kan inte säga annat än att spelarna gör en bra insats därute. Vi känner väl att vi hade tillräckligt med kraft den här matchen för att säga att vi egentligen kunde vunnit den, säger Rikard Norling på presskonferensen efter matchen.
– Jag tycker att vår höjd i spelet var bra, vi var inte för låga eller höga så där. Förhållandevis en bra premiär prestationsmässigt, även om inte resultatet var så bra. Vi är fullt medvetna om att vi ska vinna på hemmaplan.

FOTO: Bildbyrån