Robin Sundgren gjorde sin debut för AIK i matchen mot Gif Sundsvall. Efteråt hyllades han av lagkaptenen Henok Goitom.
– Den familjen producerar bra fotbollsspelare hela tiden, säger han till Fotboll Sthlm.
[the_ad_placement id=”under-ingress-aik”]
I den 73:e minuten hoppade 17-årige Robin Sundgren in i sin första match för AIK:s a-lag. Med Daniel Sundgren som storebror och Gary Sundgren som pappa är det stora skor att fylla för den unge försvararen. Efter att ha spelat en kvart ordnade han straff för AIK och gav Sebastian Larsson chansen att kvittera matchen. Larsson missade straffen och AIK förlorade årets tredje träningsmatch. Efteråt var ändå lagkaptenen Henok Goitom nöjd med 17-åringens insats.
– Vi får se hur många steg han kan ta i år. Han fixade ju straffen så något bra gjorde han ju, säger Goitom och skrattar.
Gary Sundgren spelade 12 år i AIK och vann ett SM-guld med klubben. Daniel Sundgren var med när laget blev svenska mästare 2018.
– Det känns som att den familjen producerar bra fotbollsspelare hela tiden. Det kommer fler och fler spelare vars bröder eller pappor har varit med i AIK. De vet vad det innebär att spela i AIK, vad laget går för och står för, säger Henok Goitom efter matchen.
Goitom själv fick en timmes speltid i Sundsvall. Strax efter förlusten kunde ändå lagkaptenen reflektera positivt över lagets insats under försäsongen så här långt.
– Jag tycker att vi har tagit steg för varje vecka som gått. Kanske resultattavlan har sett annorlunda ut men vi tar steg framåt. De här matcherna är bra då vi kan se vad vi behöver skruva på.
Foto: Bildbyrån/Dplay