Brolin uttagen i U21-landslaget: ”Fet motivationsboost”

AIK-lånet Samuel Brolin har gjort en fin säsong med Akropolis i Superettan.
Nu belönas målvakten med en plats i U21-landslaget.
– Jag åker inte dit för att softa med grabbarna, säger 20-åringen till Fotboll Sthlm.

[the_ad_group id=”439″]

Samuel Brolin lånades inför säsongen ut till nykomlingen Akropolis i Superettan. Målvakten har gjort en fin säsong och under onsdagen meddelade U21-landslagets tillförordnade förbundskapten Claes Eriksson att 20-åringen finns med i truppen som möter Armenien och Italien i EM-kvalet i mitten av november.
– Jag fick beskedet redan i förrgår, men det är inte klart förrän det är klart. Det kändes jättekul att se ens namn dyka upp presskonferensen, säger han.
– Framför allt känner jag att det är ett tecken på att det syns att man gjort det bra. Jag har fått höra från de som följer mig, Kenny (Stamatopoulos) i AIK och min agent Marcus Allbäck tycker att jag presterar bra, och det är alltid kul. Men det är inte alltid så att det syns hela vägen. Det är extra kul.

Brolin gör sitt första framträdande i U21-landslaget och konkurrerar med Pontus Dahlberg och Tim Rönning om platsen mellan stolparna. AIK-lånet har inte siktet inställt på att sitta på bänken.
– Det är inte så att jag ser det som en present, jag åker inte dit för att softa med grabbarna. Om man ska vara realist så är speltid just nu inte något som jag kommer dit och räknar med. Jag får väl träna jävligt hårt. Men säg att jag skulle få spela, det skulle vara en bonus. Jag är där för att träna hårt och visa framfötterna och vad jag går för så att de vet det till nästa gång.

Brolins lån i Akropolis sträcker sig över säsongen. Till 2021 siktar han på att komma tillbaka till Karlberg och slåss för en startplats.
– Nu känner jag att jag har tagit klivet till att vara en seniorspelare. Jag kommer inte tillbaka till Karlberg nästa säsong för att jag ska träna och ha det bra, jag kommer vara där för att fajtas om en startplats.
– Sen är det inte upp till mig, det är upp till vad AIK säger också. Min inställning är att jag kommer starta säsongen med AIK och jobba hårt i januari och februari. Om Bartosz eller Henrik (Jurelius) säger att det kan bli tufft för mig i år får man omvärdera igen med agenten och sätta sig ner och se vad vi kan göra.

Nu har du ju en landslagsplats att visa upp?
– Exakt! Det spelar mig rakt i händerna. Det är något som man kan lägga på bordet. Det är till min fördel.

Har du förväntat dig att bli uttagen och blivit besviken de tidigare uttagningarna?
– Jag kan inte säga att jag tror att jag är helt uträknad. Jag tror ju på mig själv och jag tycker att jag klarar nivån. Men om du frågar mig så tycker jag att jag har jävligt tuff konkurrens i den här årgången. Det finns ju fyra, fem spelare som startar i Allsvenskan. Det är en overklig konkurrens. Hur bra jag än gjort det så spelar jag en nivå under dem, så är det ju.
– Så jag kan inte påstå att jag förväntat mig att bli uttagen men jag har inte känt mig helt borträknad. Nu när det här kom ser jag det bara som en fet bonus. En fet motivationsboost.

Foto: Bildbyrån

LÄS MER: Månsson: 2022 kan AIK ha guldläge – om man snålar 2021

[the_ad_group id=”566″]