AIK-mittfältaren riskerar att missa hela våren: ”Det är frustrerande”

Filip Rogic har varit skadad sedan gruppspelet i Svenska Cupen. Mittfältaren är en bit bort från spel och riskerar att missa hela våren fram till EM-uppehållet.
– Det är frustrerande såklart när man tror att det ska gå fortare, säger han till Fotboll Sthlm. 

[the_ad_group id=”566″]

Det var i den andra halvleken mot AFC Eskilstuna i Svenska Cupen som Filip Rogic tvingades utgå skadad. Mittfältaren kunde självmant gå av planen men såg sedan ut att få bandage runt sin fot ute vid bänken.

Mittfältaren vill två månader efter skadan inte bekräfta vad det är för typ av skada men säger att han fortsatt är en bit bort från spel. Han vill dock inte spekulera i något specifikt datum när han kan vara aktuell för att göra sin comeback.
– Jag fick en underkroppsskada i cupen och sedan dess har jag kört rehabilitering, men det går framåt och det börjar att kännas bättre och bättre.

Enligt uppgifter till podcasten Testa Stör så kommer du vara borta fram till EM-uppehållet. Stämmer det?
– Det är lite olika, de som säger att jag kommer att vara det vill verkligen vara på den säkra sidan. Jag tror att det kan gå fortare, men jag kan inte se in i framtiden. Jag försöker att vara positiv och köra på med min rehab och hoppas bara att det ska gå fortare.

Vad säger läkarna till dig, tror de att du kan vara tillbaka innan EM?
– Jag har ju träffat några stycken så det är lite olika. Utan att säga för mycket så känns det i alla fall bättre.

Det låter som en komplicerad skada? 
– Ja, det har ju gått två månader nu så det är klart att det inte är en liten grej. Det är såklart att jag hade hoppats på att det inte skulle vara som det är.

Innan Rogic skrev på för AIK i somras kom 27-åringen från en tuff tid i Ryssland och en skada som hade hållit honom borta från fotbollen i sex månader. Att hans försäsong nu blivit förstörd av ytterligare en skada medger han är långt ifrån helt optimalt.
– Jag hade hoppats att den här försäsongen skulle vara den period då jag kunde komma igång på riktigt. Jag tycker själv att jag såg ganska bra ut i cupen där jag tillförde något till laget. Nu är det som det är, jag kommer att förbereda mig så att när jag väl är tillbaka på fotbollsplanen ska jag inte ha så lång uppförsbacke.

Hur frustrerande har det varit?
– Det är klart att det kliar i kroppen. Det är frustrerande såklart när man tror att det ska gå fortare. Jag vill vara ute och spela fotboll, inte vara inne på gymmet.

När du väl är tillbaka på planen, var ser du dig själv i dagens AIK?
– Nu har jag inte pratat med Bartosz på ett tag, men innan jag blev skadad spelade jag där Nico (Stefanelli) spelar nu. Jag antar att när jag är tillbaka så är det där jag kommer att spela.

LÄS MER: Sigthorsson sänkte AIK – spelarbetyg efter tunga förlusten