Kahl fick äntligen spela inför sin familj: ”Var emotionellt efteråt”

För första gången fick Eric Kahl spela inför sina egna supportrar.
På läktaren fanns även hans familj.
– Det var emotionellt när jag såg dem på slutsignalen, de har betytt mycket för mig, säger han till Fotboll Sthlm. 

[the_ad_group id=”566″]

När Eric Kahl ifjol gjorde sin allsvenska debut hemma mot Malmö FF ekade läktarna tomma inne på Friends Arena. Något de i princip gjort sedan dess, med ett undantag på åtta personer.

Under lördagen spelade 19-åringen sin 33:e tävlingsmatch för AIK. För första gången gjorde han dock framför sina egna supportrar.
– Energin var hög redan på uppvärmningen och jag känner fortfarande att jag har energi kvar. Det var fantastiskt, säger han om stödet.

Som liten stod Eric Kahl själv på läktaren och hejade fram AIK, men menar att det var något annorlunda att vara nere på planen.
– Utanför planen snackar spelare alltid att supportrar ger energi och man har dröm om det. Sedan måste man uppleva det på planen för att verkligen förstå hur det är. Det hjälpte oss idag.

Hur var det då att stå på planen?
– Otroligt. Det var jätteskönt.

Tänkte du på att det var publik på läktaren under matchen?
– Ja, såklart, framförallt när de sjunger ramsor. Det ger en otrolig boost för alla spelare. Sedan behöver man inte göra jättestora aktioner för att supportrarna ska stötta dig och ge energi. Det var jätteskönt.

För första gången sedan debuten kunde också Kahls familj vara på plats. Efteråt fick tonåringen syn på sina föräldrar och gick fram och gav båda en kram.
– Det betyder mycket att de får vara här och stötta mig. Det var emotionellt när jag såg dem på slutsignalen, de har betytt mycket för mig.

Vad sa de till dig efteråt?
– De var stolta över mig och tyckte att det var jättekul att se mig på plats. Inför matchen sa jag att det här skulle bli som att göra min debut igen, fast på riktigt.

LÄS MER: ”Hans bästa insats i AIK-tröjan” – spelarbetyg efter vändningen

LÄS MER. Jurelius om målvaktsfrågan i AIK: ”Mycket hänger på Haugaards skada”