Spelare och anställda går med på lönesänkningar i AIK

Precis som det tidigare har rapporterats så går spelare, ledare, och personal med på tillfälliga lönesänkningar i AIK.
Det gäller så länge seniorlagen inte får spela inför fullsatta läktare.

[the_ad_placement id=”under-ingress-aik”]

När Allsvenskan är igång går det inte längre att permittera på samma sätt.

I AIK kommer dock lönekostnaderna fortsatt att vara lägre under en period framöver. Det beror på att spelare, ledare, och anställda har gått med på frivilliga lönesänkningar.

De sänkningarna gäller dock endast så länge som det spelas seniormatcher utan publik, eller med begränsad publikkapacitet.
– Efter att permitteringarna tagit slut hade spelartruppen ett möte med Björn Wesström, Henrik Jurelius och Håkan Strandlund om hur vi ytterligare kan hjälpa till med ekonomin och lönesänkning var ett alternativ. Det var en självklarhet för spelartruppen att gå med på det alternativet för att eventuellt säkra AIK Fotbolls framtid, säger Henok Goitom till AIK:s officiella hemsida.

[the_ad_group id=”566″]