Billborn efter förlusten: ”Vi kändes trötta både fysiskt och mentalt”

Hammarby förlorade mot Midtjylland med 0-4. Danskarna gjorde tre mål på åtta minuter i andra halvlek.
– De första 15 i andra halvleken är det bara hål i huvudet, säger Billborn till Fotboll Sthlm efter matchen.

[the_ad_placement id=”under-ingress-hammarby”]

Inför träningsmatchen mot Midtjylland pratade Stefan Billborn om att Hammarby skulle få det tufft mot laget som leder den danska ligan. Han fick rätt. Midtjylland vann matchen bekvämt med 0-4.
– Man ska komma ihåg att detta är en match vi kan förlora även när vi är i toppform. Vi såg trötta ut i första halvlek, inte bara fysiskt utan även mentalt.

Hammarby gick in i halvtidspaus i underläge 0-1. När 60 minuter av matchen var spelad hade Midtjylland gjort tre nya mål och Bajen lyckades inte komma tillbaka in i matchen efter det.
– Andra halvlek känns mer som en träningsmatch. Vi släpper in billiga mål och efter det dör ju halvleken. Matchen är ju död efter 60 minuter, säger Stefan Billborn.

Om några veckor drar den danska ligan igång efter ett uppehåll och Stefan Billborn var tydlig med att Midtjylland är i en helt annan fas än vad Hammarby som bara har tränat i några veckor är.
– Att möta ett lag som är bäst i Danmark just nu när vi har varit igång i några veckor är inte optimalt. Å andra sidan får vi ju ett kvitto på när vi är dåliga hela tiden. De straffar oss hela tiden och det finns något positivt i det också, säger han.

Aron Johansson spelade hela första halvleken och Billborn var minst sagt nöjd över att anfallaren klarade av att spela 45 minuter.
– Det är nästan det jag är mest nöjd med. Det var inte klang och jubel hela tiden men det var inte dåligt heller. Jag tror att han kommer bli ruggig för oss i år. Ju mer försäsong han får desto bättre är det.

En annan som fick spela var Jonathan Tamimi som hoppade in i andra halvlek. Ytterbacken har tränat med Hammarby ett tag och spelade även i första träningsmatchen mot Linköping City.
– Vi tror att Tamimi skulle kunna vara någonting för oss. Han har fina egenskaper, trygg med bollen och bra på att ta den framåt. Det är bra att hålla igång honom så får vi ser vart det tar vägen, säger Billborn.

Foto: Bildbyrån