Hammarby har tagit sig igenom gruppspelet utan större problem.
Nu väntar Djurgården i kvartsfinal och en ny upplevelse för Kalle Karlsson.
– Att det är mot Djurgården är en extra krydda, säger tränaren.
På söndag tar Kalle Karlsson plats på tränarbänken i ett Stockholmsderby för första gången. Precis som Jani Honkavaara hade han det på känn inför lottningen.
– Jag anade att det kunde bli ett derby. Det bara kändes som att det låg i luften, så jag var inte jätteförvånad. Jag följde inte lottningen själv. Jag la barn då på kvällen, så jag fick ett sms av tränarkollegor att det blev Djurgården. Jag fick det när jag låg i sängen med dottern, säger tränaren.
Efter förlusten mot Falkenberg har Djurgården stuvat om i startelvan, vilket gör laget svårare att läsa.
– Det är inte helt lätt att gissa vilka de kommer att starta med. Men det påverkar inte oss så mycket. Vi har mest fokus på oss själva. Sedan hur många procent det påverkar är svårt att svara på.
I Djurgårdslägret har fokus legat på att stoppa Nahir Besara, som ofta kliver fram i derbyn. Kalle Karlsson lyfter samtidigt fram vilka Djurgårdsspelare Hammarby behöver se upp med.
– Jag tycker att de har flera hot. Anderson var väldigt bra i senaste derbyt i höstas. Nu har han inte spelat de senaste matcherna. Men det finns andra spelare. Jag tycker Lien ser bra ut och även Hegland, säger han och berättar mer om Bo Hegland.
– Han är en duktig spelare på att hitta ytor. Han är rörlig. Det är en skicklig spelare. Det är ingen tvekan om det. Han ger dem en bra dynamik i deras anfallsspel genom att hitta ytor framför motståndarnas backlinje.
Hur ser du på att gå in som favoriter?
– Vi går in som i andra matcher. Vi vill vinna. Det blir inget specifikt så, men nu har vi mött tre Superettan-lag i gruppen. För vår del blir det att vi får ta hänsyn till lite mer när vi möter ett mer kvalificerat motstånd.
Hammarby har dansat fram genom gruppspelet, men då i matcher där de grönvita förväntats dominera. Nu väntar betydligt tuffare motstånd.
– Om man tittar på de matcher vi spelat så har vi inte spelat så mycket försvarsspel. Nu släppte vi in tre mål i Örebro, men om du tittar på antalet målchanser och antalet gånger de var på vår planhalva så var det inte så många gånger. Nu kommer vi möta ett lag som har förmågan att trycka ned oss.
Hur blir det själv att göra ditt första Stockholmsderby?
– För mig blir det den första riktigt stora matchen och allt ställs på sin spets i ett slutspel i Svenska cupen. Jag har inte varit i slutspel i Svenska cupen sedan vi gick till semifinal när jag var assisterande i VSK 2021. Men då var det tomma läktare, så det är klart att det blir kul att få uppleva en slutspelsmatch. Att det är mot Djurgården är en extra krydda.
Att fantisera om en seger och ett firande med hemmasupportrarna efter matchen vill Karlsson inte göra. I stället lever han i nuet.
– Jag håller aldrig på med sånt. Alla frågar hur premiären i Allsvenskan kommer att bli och så vidare. Jag funderar inte så mycket på framtiden. Det är verkligen så. Det är inte bara att jag säger det nu. Hade jag haft en teori om hur det skulle kännas att vinna på söndag, då hade jag delat med mig av det. Om man föreställer sig det innan tar man bort mycket av det spontana.