Glada nyheter!
Fotboll Sthlm har tre vinstchanser i Svenska Fans Guldskölden.
Fotboll Sthlms redaktion kan vara landets minsta, men vi märker med jämna mellanrum att vår journalistik når ut. I Svenska Fans Guldskölden där Sveriges bästa sportjournalistik röstas fram har vi har vunnit fem priser under de senaste åren och nu finns chansen till nya framgångar.
För 2024 har vi nu blivit trippelt nominerade. I kategorin Årets lokalsportjournalist är Oskar Månsson och Viktor Asp med bland kandidaterna och i Årets sportjobb är granskningen av Hasan Cetinkaya Management och kopplingarna till gängkriminalitet, som vi gjorde tillsammans med Expressen, med bland de möjliga vinnarna.
– För oss betyder det mycket att synas på det här sättet. Mellan Viktor och mig står det 2-2 i sköldar och eftersom Viktor lämnade redaktionen vid årsskiftet får man betrakta det hela som en golden goal-förlängning, säger chefredaktör Oskar Månsson och fortsätter:
– Men det som gläder mig mest är att HCM-jobbet har nominerats. Det är fruktansvärt svårt att granska skuggsidorna av agentbranschen där insynen är minimal och i en medievärld där samarbete med agenterna blir allt vanligare och tydligare. Vi har också mötts av kraftig moteld och jag är stolt över kollegorna som orkar och vågar gräva vidare.
Omröstningen är redan igång – här väljer på dina favoriter!