Björn Eriksson i möte med polisen – Sef och förbundet förvånade

RF:s ordförande Björn Eriksson ska imorgon träffa Johan Olsson, ny chef för Noa (nationella operativa avdelningen) som har tagit över polisens huvudansvar kring idrottsfrågor.
På agendan står fotbollsrelaterade ämnen såsom pyroteknik på läktarna, men varken fotbollsförbundet eller Svensk Elitfotboll har informerats om mötet.

Reportrar: Ludwig Persson/Oskar Månsson
redaktionen@fotbollsthlm.se

I somras tog Noa, den nationella operativa avdelningen, över processansvaret för idrottsrelaterade frågor hos polisen. Det innebär att Noa bland annat ska staka ut riktningen för hur den omdiskuterade villkorstrappan ska användas framöver.

Imorgon, fredag, kommer Riksidrottsförbundets ordförande Björn Eriksson – som har haft en drivande roll bakom villkorstrappan – att träffa Johan Olsson som är ny chef på Noa. Björn Eriksson bekräftar mötet när Fotboll Sthlm ringer upp.
– Vi ska diskutera alla möjliga saker som är kopplade till idrottsrelaterad brottslighet som numera har flyttats från Stockholm till Noa. Och Johan är ny chef på Noa, så det är hela det spektrumet som vi ska diskutera, säger Eriksson.

Är det några speciella infallsvinklar som du går in med?

– Det är det naturligtvis, men det är inget specifikt ärende. Det handlar om vår framtida samverkan och vad vi kan göra i de polisiära frågorna.
– Det handlar det om kriminalitet kopplat till idrotten. Då har vi den tråkiga skalan från våld och hot, matchfixning och pyroteknikfrågor och vad det nu kan vara. Det är en hel uppsättning av frågeställningar och i och med att Johan tar över frågorna är det helt naturligt att ha ett samtal med den nye chefen.

Annons

Trots att mötet kommer att beröra fotbollsämnen har varken SvFF eller Svensk Elitfotboll fått reda på att det ska äga rum. Sef:s ordförande Lars-Christer Olsson reagerar med förvåning när Fotboll Sthlm berättar om mötet.
– Det är klart att Björn i sin roll på RF har rätt att träffa vem han vill. Men jag vill vara tydlig med att han inte företräder förbundet eller Sef. Den frågan har vi diskuterat tidigare. Vi har bett honom att inte tala för fotbollen så det gör han säkert inte vid det här mötet. Förbundet och Sef har en samsyn i den här typen av frågor, men Björn har tidigare drivit en egen linje vilket har varit ett irritationsmoment.
– Just pyroteknikfrågan är fotbollsspecifik och den har Björn inte kunskap att resonera om. Vad gäller matchfixning får fotbollen stora rubriker, men det förekommer även i andra idrotter.

Björn Eriksson har tidigare tagit möten med polisen utan er kännedom, möten som var bidragande till utvecklingen som vi såg 2019. Finns det en risk att historien upprepar sig?
– Historien kan alltid upprepa sig, och vi kan känna en oro, men jag vill inte uttala mig om ett möte som inte ägt rum utan avvakta det som blir ett resultat.

Hur ska ni göra för att få till en fungerande dialog med RF och Björn Eriksson?
– Jag vet faktiskt inte. Vi har haft så många samtal där vi har kommit överens om hur saker ska gå till och så dröjer det inte länge förrän det händer helt andra saker.

Vad kan ni göra annorlunda?
– Vi jobbar tätt med förbundet som är medlemmar i RF så det är ju SvFF som har kontakten med RF. Karl-Erik Nilsson har haft flera samtal med Björn Eriksson om hur saker ska hanteras så vi hoppas att han följer det.